ترامپ

 

بیانات رهبر معظم انقلاب درخصوص برجام و نیز دست یابی به نامه ترامپ به سران عرب

آقا

                       مقام معظم رهبریرهبر معظم انقلاب اسلامی، چهارشنبه هفته گذشته (۹۷/۲/۱۸) در دیدار هزاران نفر از دانشجویان و معلمان در دانشگاه فرهنگیان فرمودند:
«همین دو سه روز قبل از این، ترامپ یک نامه‌ای نوشته است به رؤسای کشورهای خلیج‌فارس – که به این نامه ما توانستیم دست پیدا کنیم و ببینیم – و در این نامه به اینها می‌گوید که باید همه‌تان متّفق بشوید؛ باید این کار را بکنید؛ باید آن کار را بکنید؛ من هفت تریلیون دلار اینجا خرج کرده‌ام برای شما.
مردک! هفت تریلیون دلار شما برای اینها خرج کردی؟ هفت تریلیون دلار خرج کردی برای اینکه بر عراق مسلّط بشوی؛ بر سوریه مسلّط بشوی؛ خب نتوانستی؛ به درک! می‌گوید باید این کار را بکنید؛ این کار را بکنید؛ این کار را بکنید؛ [در جملاتش] «باید» دارد! به همه‌ این رؤسا هم این نامه را نوشته و فرستاده».
بیانات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای درخصوص دسترسی به نامه محرمانه ترامپ به سران عرب، موجب ابراز شگفتی و نگرانی محافل غربی شده است.
در همین رابطه، واشنگتن پست در گزارشی نوشت: سخنان رهبر ایران این سؤال را ایجاد کرده که وی چگونه به نامه محرمانه میان رئیس‌جمهور آمریکا و متحدان منطقه‌ای‌اش دست یافته است.
در این گزارش به تعداد دقیق کشورهایی که نامه ترامپ را دریافت کرده‌اند، ‌اشاره نشده اما تصریح شده که عربستان و امارات حتماً این نامه را دریافت کرده‌اند. 
سخنگوی کاخ سفید و سخنگوی امنیت ملی آمریکا در پاسخ به ماجرای این نامه می‌گویند: نمی‌توانند درباره مکاتبات محرمانه رئیس‌جمهور اظهار نظر کنند اما یک مقام ارشد دولت آمریکا بصورت ناشناس ارسال این نامه را تایید کرده و می‌گوید: ترامپ حدود دو هفته پیش نامه‌ای را به سران عرب متحد خود در منطقه ارسال کرده است.
به نوشته واشنگتن پست، عربستان سعودی بصورت محرمانه به این نامه پاسخ داده و در آن علاوه‌بر طرح نکاتی درباره ایران، بر لزوم فشار به قطر تاکید کرده است. سفارت عربستان در آمریکا از توضیح درباره این نامه‌نگاری‌ها خودداری کرده است.
گفتنی است بعد از آنکه ترامپ جواب کشورهای عربی به نامه اول را دریافت کرده، حدود یک هفته قبل نامه دومی برای تاکید بر مواضعش به متحدان خود در منطقه ارسال نموده است.
یک مقام دولتی آمریکا به روزنامه واشنگتن پست گفته که نامه اول حدود دو هفته قبل ارسال و طی آن نه تنها از متحدان آمریکایی خواسته حضور فعالانه‌تری در نقاط حساس منطقه از جمله سوریه داشته باشند، بلکه در ادامه به مذاکرات ترامپ با سران کشورهای عربی که طی دو ماه اخیر داشته، نیز اشاره شده است.
«تئودور کاراسیک» مشاور ارشد یک اندیشکده آمریکایی تاکید کرده اینکه رهبر ایران توانسته متن نامه را مطالعه کند، مسئله بسیار مهمی است زیرا در آن نکات مهمی درباره اینکه ایران با چه اقداماتی از سوی آمریکا روبه‌رو خواهد شد، آمده است.
کاراسیک همچنین احتمال داده که این نامه توسط یکی از قدرت‌های منطقه‌ای که رابطه چندان بدی با ایران ندارد، مثل قطر، کویت، عمان، اردن یا حتی یک کشور خارجی مانند روسیه به دست ایران رسیده باشد.
نیویورک‌تایمز نیز با تایید سخنان رهبر انقلاب درباره نامه ترامپ به کشورهای عربی، تاکید کرده که دیده ‌شدن متن نامه توسط رهبر ایران مسئله مهمی است.
این روزنامه به نقل از یک منبع آگاه نوشت: رئیس‌جمهور آمریکا با ارسال دو نامه محرمانه به کشورهای عربی، ضمن ابراز نارضایتی از هزینه‌های واشنگتن در غرب آسیا، خواستار تقبل هزینه‌های ائتلاف ضد ایران از سوی آنها شده است.
نیویورک تایمز با ‌اشاره به سخنان (۱۹ اردیبهشت) رهبر معظم انقلاب درباره خروج ترامپ از برجام، نوشت: «آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران روز چهارشنبه علنا اعلام کرد که نامه اول وجود دارد … البته او ‌اشاره‌ای نکرد که متن این نامه چگونه به دستش رسیده است».
ملاحظه: همانطوری که می دانیم بیانات رهبر معظم انقلاب بسیار دقیق و حساب شده و با توجه کامل به ابعاد قضیه مطرح می شود و علاوه بر مسائلی که توسط عموم مردم درک و تفهیم می گردد، حاوی پیام های بسیار مهم و راهبردی برای طرف های خارجی نیز می باشد؛ از جمله در بیانات اخیرشان که محور اصلی آن برجام و قابل اعتماد نبودن غربی ها بود، به یک موضوع اطلاعاتی و امنیتی حساس اشاره و به احتمال قریب به یقین به دشمنان و در رأس آنها آمریکا تفهیم کردند که جمهوری اسلامی بر فعل و انعالات آنها اشراف اطلاعاتی دارد و حتی می تواند بر مفاد اسناد طبقه بندی شده حساس آنها نیز دست پیدا کرده و از طراحی دشمن علیه ایران اسلامی بموقع مطلع شود.
اتفاقا این پیام سریعا توسط مراکز و دستگاههای مربوط (به ویژه سرویس های اطلاعاتی غرب) دریافت شده و احیانا موجب اقداماتی شده که از آن خبری به بیرون درز نکرده ولی بطور طبیعی سران کشورهای استکباری را به تجدید نظر در این خصوص وادار خواهد کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد