تغییر مواضع برجامی با چراغ خاموش

ولایتی

                 علی اکبر ولایتی

اخیراً دکتر ولایتی، عضو هیات عالی نظارت بر برجام طی اظهاراتی تأمل برانگیز گفته: انسان از برجام احساس حقارت می‌کند! در ماجرای برجام جامعه را‌ نا امید می‌کردند و می‌گفتند باید مذاکره کنیم! برخی دوستان امروز ما به کری و اوباما، “خوش‌بین” بودند! آیا مجلس باید چنین چیزی که این قدر مهم است را در عرض ۲۰ دقیقه تصویب کند؟! در ماجرای برجام نان و آب مردم را به برجام گره زدند و همه جای کشور تعطیل بود؛ در هیات مذاکره کننده همه بار روی دوش دکتر ظریف بود و واقعا تلاش کرد اما نمی‌شود یک نفر متخصص همه چیز باشد، بلکه باید کارشناسان مختلف حضور داشته باشند و در مجلس نیز این موضوع مطالعه و بررسی شود؛ مشخص است که مجلس نیز کار خود را به خوبی انجام نداده است؛ اگر درست بررسی شده بود که ما این مصائب را امروز نداشتیم.

یک اشکال دیگر برجام نداشتن متن فارسی بود که احساس حقارت به انسان دست می‌داد؛ حتی عهدنامه های گلستان و ترکمانچای هم با آن متن ذلت بار، نسخه فارسی داشتند اما درباره برجام این هم انجام نشد.

طرف مقابل خیلی از کارها را با جنگ روانی پیش می‌برد. اما یک متخصص جنگ روانی در تیم ما نبود و نقص متخصصان در گروه برجام یک مشکل دیگر بود؛ در سال ۸۲ نیز عده ای مانند زمان امضای برجام عجله داشتند؛ سال ۸۲ که همه صنعت هسته ای متوقف شد، همزمان با حمله آمریکا به عراق بود که عده ای در داخل با جنگ روانی یا دفاع روانی می‌گفتند حمله آمریکا نزدیک است و تعجیل کردند. در ماجرای برجام هم با پمپاژ یأس و ناامیدی در جامعه گفتند که برای رفع مشکلات باید مذاکره کنیم!

ملاحظه: مطالب بالا اگرچه صحیح و از سر دلسوزی است اما نامبرده گویا مواضع قبلی خود را به کلی فراموش کرده و یا خود را به فراموشی زده چرا که همین فرد تا سال گذشته بدون توجه به عمق فاجعه، مواضع جانبدارانه نسبت به برجام داشت از جمله در ۱۶ آبان ۹۵ طی مصاحبه تلویزیونی اظهار داشت: اگر برجام نبود، جنگ می‌شد! قطعاً امروز امکان ندارد، آمریکایی‌ها بتوانند ۱+۵ علیه ایران درست کنند!

و نیز در تاریخ  ۱۹ دی ۹۶ گفت: دست ایران کاملا باز، و همه گزینه‌ها روی میز است؛ نکات لازم در برجام پیش بینی شده که چه باید کرد و از آن محکم‌تر، قانون مجلس است که در مورد مسائل هسته‌ای ایران ملاک عمل ما خواهد بود.

نامبرده در جریان مناظره انتخاباتی در سال ۹۲ بدون توجه به مواضع انقلابی و افتخار آفرین یکی از نامزدها در برابر ۵+۱ و تخطئه وی، موجب شد تا محور متمایل به غرب مورد اقبال بیشتری از سوی رای دهندگان قرار گرفته چه بسا سرنوشت انتخابات تعیین شود؛ وی در آن مناظره گفت: حوزه سیاست، حوزه اقناع و تدبیر است و سلسله تحکم نیست؛ در بحث هسته‌ای نیز باید به صورتی عمل کنیم که با کشورهای دیگر قهر نباشیم زیرا وظیفه دستگاه‌های دیپلماسی کاهش هزینه است و نه صدور بیانیه و اعلام مواضع؛ شما یک قدم بردارید، آنها چند قدم بردارند؛ دیپلماسی اینست که طوری رفتار کنیم که بتوانیم یک تعامل با همه دنیا داشته باشیم و قضیه بده و بستان است و هنر دیپلماسی بیانیه صادر کردن نیست و حتما این روند مذاکرات هسته‌ای درست نیست و اگر درست بود وضع ما به این حالت نمی‌رسید!

در هر صورت مشارالیه با اظهارات اخیرش در حالی که هیچ اشاره ای به اشتباهات قبلی خود نکرده، با شکست برجام و مشخص شدن اینکه برای برجام هیچ آینده روشنی متصور نیست، با چرخش ناگهانی و فاصله گرفتن از مواضع برجامی به جامعه القاء می کند که وی نقشی در برجام نداشته و از منتقدین آن هم بوده است!

در صورتی که وی باید بپذیرد زمانی خطاب به عنصر انقلابی در مذاکرات می‌گفته که دیپلماسی بیانیه خواندن نیست! ولی حالا خودش در برابر نقض برجام به جز بیانیه‌خوانی کاری بلد نیست و توصیه به مقاومت می‌کند! تنها تفاوت آن در اینست که در آن زمان دست ما پُر و دشمن در موضع ضعف قرار داشت ولی حالا برعکس شده و ما با همین جملات فریبنده و مواضع سازشکارانه، صنعت هسته ای را به نابودی کشانده و دشمن در حال رجز خوانی و عربده کشی است.

در همین رابطه یکی از تحلیلگران سیاسی نامه سرگشاده ای را خطاب به آقای دکتر روحانی در فضای مجازی منتشر کرده و با یادآوری مواضع قبلی، از وی خواسته تا از مردم عذرخواهی کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد