دلار

تحلیلی در مورد خروج احتمالی آمریکا از برجام و پیامدهای آن

آمریکا و صهیونیست ها

                           طراحی نظام سلطه

روشن شدن نپختگی دولت و مجلس در اعتماد به آمریکایی‌ها برای امضای برجام و در پی آن اعتماد نامعقول به اروپایی‌ها برای حفظ برجام و همچنین خلاف امنیت و منافع ملی بودنِ هرگونه مذاکره در‌باره قدرت دفاعی کشور و نیز مزیت های ممتاز نظام، دست آورد خوبی است که نصیب توده های مردم به ویژه اقشاری که فکر می کردند از طریق مذاکره می توان حرکتی در راستای تامین ملی انجام داد، شده است؛ اما نکته مهم و قابل ملاحظه در شرایط فعلی اینست که بحث «ماندن یا نماندن آمریکا در برجام» یک بحث انحرافی است، چون آمریکا با نقض مکرر برجام، مدتهاست که عملا از برجام خارج شده و بودنش نفعی و نبودنش ضرر چندانی برای ملت ایران ندارد. لذا اکنون موضوع مهم و اصلی«ماندن یا نماندن ایران در برجام» و توطئه هماهنگ آمریکا و اروپا و تلاش نفوذی‌های داخلی برای نگه داشتن ایران در این توافقنامه و حفظ آن به هر قیمتی حتی درصورت خروج علنی آمریکا است.

دنیس راس مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت‌های مختلف جمهوری‌خواه و دمکرات در واشنگتن پست فاش کرد: «اروپایی‌ها هماهنگ با آمریکا، خود نیز به برجام پایبند نخواهند ماند، اما حداکثر تلاش را به عمل می‌آورند تا ایرانی‌ها را به این توافق پایبند نگه دارند حتی اگر شده مشوق‌های ناچیزی بدهند.»

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز در دانشگاه هوک استنفورد ادعا کرد: «ما از برجام خارج می‌شویم و تحریم‌ها را دوباره برمی‌گردانیم، اما قرار نیست ایران از برجام خارج شود. ایران در برجام می‌ماند تا منافع! تجارت با اروپا را به دست بیاورد.»

بنابراین طیف دشمنان خارجی و داخلی تلاش دارند تا یک‌بار دیگر دوراهی دروغین «تسلیم» یا «فشار و تحریم» را در سناریوی تهدید خروج آمریکا از برجام، پیش روی ملت ایران ترسیم و با القائات و فضاسازی‌های رسانه‌ای، ایران را مجبور به ماندن در برجام و تسلیم در برابر زیاده خواهی‌های جدید آمریکا کنند. البته براساس صدها تجربه تاریخی از جمله برجام اگر «تسلیم» هم بشویم، باز «فشار و تحریم‌ها» برداشته نخواهد شد، چنان‌که در حالی که دیپلمات‌های ما در موضوع هسته‌ای تسلیم خواسته‌های آمریکا شدند، اما وعده لغو تحریم‌ها محقق که نشد، هیچ، تحریم‌ها تشدید هم شدند! رهبر معظم انقلاب نیز تصریح داشتند: «در توافق هسته‌ای نیز همین اتفاق افتاد و وزیر امور خارجه به من گفت ما نتوانستیم برخی خطوط قرمز را حفظ کنیم.»

در طراحی جدید دشمن، یک «بازی دوگانه با نتیجه برد- باخت» مدّنظر است که در آن قبل از اینکه آمریکا از برجام خارج شود و تحریم‌ها را رسماً برگرداند، اروپایی‌ها تحریم‌های مدّنظر واشنگتن علیه ایران را به بهانه موشکی و نقش منطقه‌ای با توجیه نگه داشتن آمریکا در برجام اعمال می‌کنند. بر این اساس چندی قبل رویترز اسنادی فاش کرد مبنی بر اینکه فرانسه، انگلیس و آلمان طرح تحریم‌های موشکی و منطقه‌ای علیه ایران را آماده و در نامه‌ای محرمانه به کشورهای اتحادیه اروپا ارسال کرده تا در نشستِ اواخرِ فروردینِ وزرای خارجه این اتحادیه به تصویب برسد!. آمریکا نیز بعد از اعمال تحریم‌های جدید اروپایی‌ها براساس اینکه در عالم سیاست هر چیزی ممکن است، با ماندن در برجام یا به احتمال ضعیف‌تر با خروج احتمالی از برجام تحریم‌های اروپایی‌ها را تشدید و تحریم‌های خود را هم اِعمال خواهد کرد؛ چنان که طرح تشدید تحریم‌ها علیه ایران در روزهای آغازین سال جدید در کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید و برایان هوک مدیر سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا مدعی شده هیئت مذاکره‌کننده آمریکایی مشغول کار بر روی تحریم‌ها علیه ایران در دو بخش موشک‌های دوربرد و کوتاه‌برد است!. به تبع این اقدام کاخ سفید، بروکسل نیز از ترس مجازات آمریکا علاوه‌بر تحریم‌های خود، مجبور است با اعمال تحریمهای جدید واشنگتن نیز همراهی کند. لذا همان‌گونه که رهبری و دلسوزان در خشت خام می‌دیدند و هشدار می‌دادند؛ و هنوز برجامیان در آینه شفاف نمی‌بینند، چه برجامی وجود داشته باشد و چه نداشته باشد، و چه آمریکا از برجام خارج شود و چه نشود، و چه مذاکره‌ای صورت بگیرد و چه نگیرد، آمریکا و اروپا تحریم‌ها علیه ایران را تشدید و اعمال خواهند کرد.

ملاحظه: نکته بسیار مهمی که در بحث فوق باید درنظر داشت، بحث افزایش ناگهانی و شدید دلار و رسیدن به ارقام باور نکردنی است که در مورد علل و عوامل آن گرچه تحلیلگران اقتصادی به مواردی اشاره کرده و می کنند اما اصلی ترین دلیل آن بی توجهی و یا سوءنیت متصدیان دولتی است چرا که بعد از گذشت چند هفته از رشد نرخ دلار، یک مرتبه جلسه گذاشته و صورت مساله را پاک و قیمت آنرا به صورت دستوری ۴۲۰۰ تومان اعلام می کنند. اگر ارزش واقعی دلار در همین محدوده بوده چرا طی مدت اخیر هیچ اقدامی صورت نگرفته و صرفاً تماشاچی بوده اند؟ و اگر قیمت واقعی آن خیلی بالاتر از این رقم است که در این صورت، یا دولت مجبور می شود برای مهار مقطعی قیمت، حجم زیادی از سرمایه ارزی کشور را به قیمت ارزان فروخته و نقدینگی زیادی که در کشور وجود دارد، سریعا تبدیل به ارز شده و چند ماه بعد مجددا این دلارها با قیمت بسیار بالا وارد چرخه معاملات شوند و یا دولت ارز با قیمت پایین توزیع نمی کند که در این حالت، معاملات ارزی چند روز زیر زمینی شده و بعد از آن با قیمت بالاتر علنی خواهد شد. بنابراین کاملا مشخص است که در بحث دلار دولت یا از روی عمد و یا بی مسئولیتی ضربه سنگینی به اقتصاد کشور و به تبع آن به معیشت مردم وارد کرده است که در مورد چرایی آن یک احتمال (ولو ضعیف) وجود دارد که برخی افراد و چهره ها با این کار درصدد بوجود آوردن فشار اجتماعی به نظام با هدف تنازل در برابر فشارهای بیرونی (غرب و استکبار) برای تسلیم شدن و کنار آمدن با نظام سلطه در مسائل مختلف است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد