ضرورت حل و فصل روابط بانکی فیمابین ایران و چین

رئیس انجمن کارفرمایی پتروشیمی هشدار داد: فشار آمریکا برای حذف بزرگ‌ترین بازار پتروشیمی ایران (یعنی چین) در جریان است.

احمد مهدوی رئیس انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در نشستی خبری اظهار داشت: در خصوص صادرات محصولات پتروشیمی ایران به چین محوری‌ترین مسئله این است که این تجارت از جاده مستقیم بانکی صورت نمی‌گیرد.

صادرات محصولات پتروشیمی ایران به چین در مواردی از طریق واسطه‌هایی از دبی انجام می‌گیرد به‌طوری که این واسطه‌ها، کالای ایرانی را گرفته، به واسطه‌هایی در چین می‌فروشند و آنها محصولات پتروشیمی ایران را بین تجار خرد چینی پخش می‌کنند در صورتی که ما می‌توانیم به‌صورت مستقیم این تجارت را انجام دهیم.

در حال حاضر مشکل اصلی این است که بانک‌های بزرگ چینی حاضر به همکاری با ایران نیستند، در حالی که از نظر قوانین بین‌المللی هیچ محدودیتی ندارند. ما احساس می‌کنیم که فشارهایی غیررسمی از کانال آمریکا و عربستان به چین وارد می شود که این کشور از ایران محصولات پتروشیمی را نخرد؛ زیرا دشمنان ایران در حال شناسایی این موضوع هستند که به‌جز نفت، منابع درآمدی ما کجاهاست و وقتی بیشتر ارز کشور از صادرات پتروشیمی تأمین می‌شود، به‌دنبال حذف این منبع درآمدی کشور هستند اما متأسفانه مسئولان توجه لازم را به این مسئله مهم ندارند.

این مقام مسئول با ابراز اینکه «بانک مرکزی وظیفه دارد ارتباط مستقیم بانکی بین ایران و چین برقرار کند»، گفت: پیشنهاد ما این است که بانک مرکزی ایران یک جلسه‌ای با بانک مرکزی چین بگذارد و این ارتباط را فراهم کند تا با بازشدن اعتبارات اسنادی به‌صورت مستقیم بین بانک‌ها مراودات مالی صورت بگیرد.

وی در خصوص صادرات محصولات پتروشیمی به ترکیه نیز خاطرنشان کرد: در این مورد مسائلی مطرح شده بود از جمله این‌که باید لیست‌ها به سفارت ترکیه در ایران رفته و ثبت شود و یا باید به اتاق بازرگانی ایران و ترکیه رجوع شود و مواردی این‌چنینی که همه را با هماهنگی‌های صورت‌گرفته انجام دادیم و اکنون روند صادرات محصولات پتروشیمی به ترکیه عادی و مشکلات در این زمینه حل شده‌اند.

ملاحظه: تدابیر مقام معظم رهبری در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری مبتنی بر ارتباط گسترده با همه جهان از موضع قدرت بود که طبعا کشورهایی نظیر چین دراین خصوص اولویت مضاعف دارند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد