پرداخت هزینه سنگین مالی وجانی برای یک رسم غلط و خرافی (چهارشنبه سوری)

درپایان هرسال

چهارشنبه سوری

                           شب چهارشنبه آخر سال

شب چهارشنبه آخر سال تحت عنوان شب جهارشنبه سوری همه ساله به دلیل یک رسم غلط و خرافی، شاهد مجروح و قطع عضو و حتی در پاره‌ای از مواقع فوت برخی از شهروندان به ویژه جوانان و نوجوانان هستیم و در سال جاری نیز متأسفانه براساس گزارش سازمان اورژانس کشور تا لحظه تنظیم خبر ۴ نفر جان خود را از دست داده و ۲۰۸۲ نفر دیگر مصدوم شده‌اند.در ضمن دو نفر آتش نشان و یکی از مأموران پلیس نیز مصدوم گردیده اند.

همچنین فردی که با پوشیدن لباس مامور یگان ویژه در تهران قصد داشته نقشه شومی را عملی کند، توسط کلانتری ۱۴۷ گلبرگ هنگام بازرسی خودروها دستگیر شده است. (جزییات بیشتری از نقشه شوم وی مطرح نشده است.)

خرابکار

                فرد خرابکاری که دستگیر شده

سردار حسین رحیمی، فرمانده پلیس تهران نیز اعلام کرد: ۱۳ نفر اخلالگر در تجمعات شب گذشته بازداشت شده اند.

ملاحظه: در برآوردهایی که از ایراد خسارات جانی و مالی حادثه چهارشنبه آخر سال می شود، معمولا به مواردی که قابل اندازه گیری باشد، اشاره و مثلا مقایسه ای بین فوت شدگان، مصدومین، مجروحین و … هر سال با سال های قبل از آن به عمل می آید اما هیچگاه به آثار روحی و روانی آن توجهی نمی شود چرا که اساساً امکان اندازه گیری در این خصوص وجود ندارد.

چطور می توان تعیین کرد که چه تعداد افراد سالمند، اشخاص بیمار، زنان حامله، کودکان خردسال و کسانی که از صداهای مخوف و وحشتناک دچار عارضه قلبی و یا ناراحتی اعصاب می شوند، در جریان اتفاقات مرتبط با چهارشنبه سوری (که متأسفانه منحصر به یک شب نیست و بعضا روزهای متوالی ادامه می یابد) صدمه می بینند و حتی افرادی که ناگهان در اثر یک صدای انفجار مهیب، از جا می پرند و در آن لحظه به ظاهر مسئله ای برایشان پیش نمی آید اما این اتفاق بعدها اثر خود را گذاشته و این افراد دچار بیماری های قلبی و عصبی و یا روحی-روانی می شوند.

اگر در یک نگاه اقتصادی به هزینه های هنگفت مالی و پولی که از یک سو صرف خرید مواد محترقه و آتش زا می شود، و از سوی دیگر هزینه های قابل ملاحظه پیشگیری از آن که از روزها قبل بیمارستان ها، مراکز امدادی، آتش نشانی ها، کلانتری ها و… بسیج شده و منتظر می مانند تا بلکه بتوانند از بخشی از خسارات و تلفات احتمالی جلوگیری کرده و پس از حوادث نیز تا حد امکان، از توسعه خسارت جانی و مالی پیشگیری کنند، عنایت شود، مشخص خواهد شد که هر ساله چه هزینه سنگینی به کشور و مردم وارد می شود.

حالا سؤال محوری و اساسی در این رابطه اینست: خب برای چه باید این هزینه های مالی و جانی گزاف وارد شود؟

با تأسف باید گفت پاسخ به سؤال فوق، فقط یک چیز است و آن ناهنجاری فرهنگی، چرا که این معادله از پایه و اساس غلط و ناصحیح است. ما برای هر کاری باید مابه ازای آنرا در نظر بگیریم؛ یا پاداش و اجر مادی در دنیا برای ما داشته باشد و یا صواب اخروی. اما در این موضوع، نه تنها مابه ازاریی برای آن متصور نیست بلکه در میان عقلای عالم و مردم با فهم و شعور دیگر ملل و اقوام دنیا محکوم به بی عقلی و نادانی خواهیم شد.

ممکن است برخی برای توجیه این کار ابلهانه، رسم بودن و یا شادی کودکان را مطرح کنند که طبعا باید گفت اولا مگر هر رسمی که نیاکان ما داشته اند ولو غلط  را باید حفظ کنیم، ثانیا چرا کودکان ما فقط یک شب و آنهم به این قیمت شاد باشند؟ اگر کار خوب و پسندیده ای است، سراسر سال و هر ساعت از شبانه روز این کارها ادامه پیدا کند!

البته مطمئنا هر عقل سلیم و وجدان بیداری نمی پذیرد که شاد بودن بخشی از جامعه با سلب آسایش و آرامش از بخش دیگری از جامعه تؤام باشد. لذا بهترین اقدام در این رابطه اینست که دستگاه های فرهنگی کشور اولا خودشان باور کنند که این کار، یک رسم احمقانه و ابلهانه است و تداوم آن اوج حماقت و بلاهت است و ثانیا با استفاده از رسانه ها و تمامی ابزار موجود، برای از بین بردن این رسم غلط، فرهنگ سازی کنند و خیلی صریح و راحت به توده های مردم بگویند این کار از اساس ناصحیح است و ثالثا از الان برای سال آینده با برنامه جامعه وارد عمل شده و غیرقانونی اعلام کنند البته پس از اخذ مصوبه از مجلس. بعد از آن هم به عنوان یک مسئله ناهنجار با آن برخورد همه جانبه کنند.

از ابتدای انقلاب تا کنون با وجودی که برخی از مسئولین به غلط بودن آن اذعان داشته اند، ولی با اقدامات پراکنده و غیر منسجم خواسته اند که آنرا محدود و بنحوی مدیریت کنند اما در عمل نتیجه ای نداشته و متأسفانه هر سال توسعه بیشتری پیدا کرده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد