همسویی برخی رسانه های اضلاح طلب با دشمن در مذاکره موشکی


با وجود آن که زمان اجرای کاتسا از روز ۳۱ اکتبر بود، عملا این تحریم ها تاکنون اجرا نشده و معلوم نیست اجرای آن در چه زمانی کلید خواهد خورد؛ اما این تعویق زمانی دلایلی دارد که به دو مورد آن اشاره می شود: اولاً لیست اعلامی ۳۱ اکتبر به لحاظ اجرایی فاقد ارزش جدی بود و ثانیاً اشخاص دیگری که بعدتر در همین چارچوب شناسایی شدند، به لحاظ اثرگذاری بر اقتصاد ایران فاقد اهمیت بودند.

اینکه چرا در عمل اجرا نشد؛ مهمترین دلیلش، فقدان زمینه مناسب در داخل ایران بوده و هست. هدف غایی کاتسا ایجاد دو ساختار جدای سیاه و سفید در ایران است. این حقیقت مهم باعث می شود که اجرای موفق کاتسا مستلزم حد معقولی از شکاف داخلی باشد که چشم انداز جدایی کامل اقتصادی بخش های مختلف اقتصاد ایران از هم را ممکن کند.

این بار برخلاف دفعات قبلی با فهم این حقیقت ادبیات دولتمردان در حوزه های مرتبط با کاتسا (برنامه منطقه ای، موشکی، …) به جای واگرایی به سمت همگرایی رفت. رییس جمهور درست برخلاف ایام انتخابات به تمجید و دفاع از برنامه موشکی پرداخت و فارغ از آنکه در عمل چه می گذرد با اشتیاق نام خود را هم پای موفقیت های بسیار جدی اخیر ایران در سوریه نوشت.

حقیقت آن است که این بار نهادهای تخصصی حوزه تحریم (وزرات خارجه و بانک مرکزی) نه فهمی از چارچوب عمل کاتسا داشتند و نه نقشی صحیح در این راستا ایفا کردند اما خود دولت مستقر متوجه شد تنها راه جلوگیری از اثرات کاتسا اجرا نشدن آنست. و تنها راه اجرا نشدن، ترمیم شکاف هایی است که با رادیکال کردن فضای انتخابات توسط رییس جمهور بزرگ شده بود. درحالی که به دلیل ضعف توان کارشناسی وزارت خارجه و بانک مرکزی عملکرد این دو نهاد با رییس جمهور همراستا نبود.

در این شرایط هر رسانه و نهادی که بکوشد این همگرایی نسبی در موضوعات حوزه کاتسا (تحریم موشکی و غیره) را کاهش دهد یا هر نوع صدای رسمی که بخواهد مذاکره شدنی بودن حوزه های فوق را اکنون و در این لحظه تبلیغ کند، در عمل در حال تضعیف تنها سد موجود در مقابل اجرایی کردن کاتساست. کاتسا بدون صدای همراه در داخل ارزش اجرا شدن را ندارد.

ملاحظه: همواره هماهنگی و همصدایی در بین مسئولین، بزرگترین عامل بازدارنده در برابر توطئه های کوچک وبزرگ استکبار بوده و متقابلاً تفرقه و اختلاف، بهترین بستر و زمینه ساز هجمه و حمله دشمن بوده و هست. بنابراین در مقطع فعلی که بین مسئولین حالت یکپارچگی و وفاق مشاهده می شود، هرگونه حرکت غیرهمسو و اختلاف برانگیز، یک اقدام ضدامنیتی و به نفع دشمن تلقی می گردد و هدف آن تشویق و ترغیب غربی ها به استفاده هر چه بیشتر از فشار و ارعاب علیه ایران است. از جمله پیشنهاد مذاکره اخیر دکتر نقیب زاده در روزنامه آرمان است که کاملا ناصحیح و غیر منطقی می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد