انفجار شدید و آتش‌سوزی گسترده در حومه بزرگترین پالایشگاه جهان در شهرک صنعتی ینبع سعودی

منابع خبری از وقوع انفجار شدید و آتش‌سوزی گسترده در شهرک صنعتی ینبع رژیم سعودی مشرف بر ساحل دریای سرخ خبر دادند.

آتش‌سوزی گسترده‌ای غروب روز گذشته (۹۷/۷/۱۰) در شهرک سعودی ینبع مشرف بر ساحل دریای سرخ و در حومه پالایشگاه نفتی آرامکو رخ داده است.

سخنگوی شرکت نفتی آرامکو اعلام کرد: تاسیسات شرکت نفتی آرامکو در شهر ساحلی ینبع به شکل طبیعی کار می‌کند.

در عین حال عبدالرحمن عبدالقادر سخنگوی کمیته سلطنتی الجبیل و ینبع (دو شهرک صنعتی در ساحل دریای سرخ)، بامداد روزجاری به شبکه الاخباریه سعودی اعلام کرد که حریقی در یک کارخانه وابسته به شرکت ملی صنعت پتروشیمی رخ داده و به کشته شدن یک نفر و مجروح شدن ۱۱ نفر دیگر در استان ینبع منجر شده است.

وی درباره علت حادثه نیز افزود: گزارش‌های اولیه حاکی از بروز مشکل فنی مروبط به روند صنعتی در منطقه صنعتی است.

ملاحظه: در شبکه‌های اجتماعی (فضای مجازی) مثل توئیتر برخی کاربران و فعالان می‌گویند که این آتش سوزی ناشی از وقوع انفجار بوده اما هنوز منبعی این ادعا را تایید نکرده است؛ با این وجود، چند ماه قبل ارتش یمن و انصارالله یک فروند موشک بالستیک «برکان h-2» را به سمت پالایشگاه‌های تصفیه نفت ینبع در ساحل دریای سرخ شلیک کردند که منجر به آتش سوزی بزرگ و انفجارهای پی در پی شد.

ینبع

                                                      پالایشگاه ینبع

در آن زمان واکنش سراسیمه سعودی‌ها این بود که ادعا کردند پالایشگاه ینبع بر اثر گرمای هوا دچار آتش‌سوزی شده و بنحوی درصدد بودند تا آثار روانی حمله موشکی یمنی ها را خنثی کنند لذا در آتش سوزی اخیر نیز احتمالات مختلفی وجود دارد که فعلا حکام سعودی اجازه نشر اخبار و اطلاعات واقعی را نداده و صرفا منشا آتش سوزی را نقص فنی اعلام کرده اند.

یکی از نکات مهم و راهبردی در مقطع فعلی اینست که با توجه به توانمندی نیروهای یمنی و استفاده از پهبادهای دوربرد، کلیه تاسیسات حیاتی رژیم های آل سعود و امارات در معرض حملات موشکی و پهبادی انصارالله قرار داشته و به هیچ وجه امکان تامین امنیت برای آنها وجود ندارد.

علاوه بر تهدیدی که از ناحیه یمن متوجه رژیم های آل سود و امارات است، به دلیل شرارت و آتش افروزی آنها در اهواز و حمایت از گروه های تروریستی در ایران، احتمال برخورد تنبیهی از سوی کشورمان (نظیر عملیاتی که در هجین سوریه اتفاق افتاد) هم وجود دارد که در روزهای گذشته شدیدا موجب ترس و وحشت سرکردگان رژیم های مرتجع عربی شده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد