ادعاهای متناقض در مورد اهداف دریایی انصارالله در دریای سرخ و سمت و سوی تهدیدات

وزیر انرژی سعودی

                                                   خالد بن عبدالعزیز الفالح؛ وزیر انرژی رژیم سعودی

صبح روز چهارشنبه ۳مرداد۹۷ انصارالله اعلام‌ کرد: یک فروند ناو جنگی سعودی را در آب های دریای سرخ (در نزدیکی بندر ‎الحدیده) هدف موشک‌های خود قرار داده و آنرا منهدم کرده است.
ساعاتی بعد «خالد بن عبدالعزیز الفالح» وزیر انرژی عربستان اعلام کرد کانونِ هدف امروز یمنی ها ناو جنگی نبوده، بلکه دو فروند نفتکش حامل نفت از سعودی مورد ‏حمله قرار گرفته و از توقف تردد موقت نفتکش های خود از دریای سرخ تا برقراری امنیت خبر داد.
همین امر باعث شد که ابتدا بعضا گمان کنند که یمنی‌ها تنگه ‎باب المندب را بسته اند اما ‏برخلاف تصور، محل حمله به کشتی عربستانی ۳۰۵ کیلومتر با ‎باب المندب فاصله داشته و در امتداد ساحل غربی است که در سیطره نیروهای انصارالله قرار دارد.
لازم به ذکر است: دهانه تنگه باب الندب تحت کنترل ائتلاف سعودی است.

‏ملاحظه: بسته شدن تنگه باب المندب، این روزها در شرایطی که تهدیدات متقابل بین ایران و آمریکا به اوج خود رسیده و موضوع جلوگیری از صادرات نفت ایران از سوی آمریکایی ها به شدت دنبال می شود، معنا و مفهوم دیگری را به ذهن متبادر می کند که آیا این نتیجه عملی همان تهدیدی است که ایران کرده و بصورت نیابتی جلوی بخشی از صادرات نفت رژیم سعودی را گرفته یا خیر؟

بررسی میدانی حاکیست موقعیت هدف قرار گرفتن کشتی سعودی ما بین مجموعه جزایر زبیر و جزیره جبل الطیر بوده که ربطی به ادعای سعودی ها نداشته و مسیر کشتی مذکور (مابین جزایر کوچک یمنی)بیانگر اینست که این کشتی، همان ناو جنگی دمام است و به هیچ وجه نفتکش نبوده!

انهدام ناو جنگی

          موقعیت دریایی انهدام ناو جنگی سعودی در نزدیکی بندر حدیده

‏البته هدف سعودی‌ها از این دروغ پردازی‌ها هم کاملا روشن است که می خواهند کشورهای وابسته به نفت را علیه یمنی‌ها به عنوان یک تهدید بزرگ در دریای سرخ بسیج کرده و هزینه مقاومت آنها را بالا ببرند و اگر بتوانند پای آمریکا، اروپا و برخی قدرت های غربی و شرقی را به جنگ یمن باز کنند.

نکته مهم و قابل توجه در این موضوع، اولاً ورود قدرت های غربی به معرکه یمن هزینه گزافی را (اعم از خسارات مادی و تلفات انسانی) متوجه آنها خواهد کرد که خیلی بعید است در شرایط فعلی متحمل آن شوند و ثانیا قرائن و شواهد موجود گویای انهدام ناو جنگی و نه کشتی نفتکش است و درک این موضوع، کار فوق العاده ساده ای است زیرا لکه های نفتی و آتش سوزی های بزرگ ناشی از سوختن نفتکش چیزی نیست که بتوان پنهان کرد.

از این گذشته طرح موضوع بستن تنگه باب المندب از سوی سعودی ها نشان دهنده اوج استیصال و درماندگی این رژیم است چرا که اصولا ماموریت اصلی ناوهای جنگی هر کشوری از جمله رژیم سعودی، تامین امنیت آبراه ها و مقابله با حملات احتمالی دشمن است بویژه اینکه بیش از ۴۰ ماه است که بین دو کشور جنگ و درگیری وجود دارد و طبیعتا بایستی نفتکش ها در معیت و با پشتیبانی کشی های جنگی تردد کنند تا آسیبی نبینند.

البخیتی عضو جنبش انصارالله یمن با اشاره به حمله موشکی اخیر نیرو‌های یمنی به ناوچه جنگی سعودی گفت: تلاش عربستان برای فریب افکار عمومی جهان مبنی بر اینکه یمنی ها یک نفتکش و نه ناو جنگی این کشور را  هدف قرارداده، ناکام مانده است.

وی در عین حال حتی هدف قرار دادن کشتی های تجاری و نفتکش ائتلاف را هم حق مشروع نیروهای یمنی خواند و تصریح کرد: عربستان آغاز کننده حمله به کشتی‌های تجاری، فرودگاه‌ها و بنادر یمن بوده است.

جمع بندی مطالب بالا بطور خلاصه اینست که سعودی با اقدام ابلهانه خود که قصد تحریک بیگانگان جهت مقابله با انصارالله را داشتند، عملا در راستای تهدید ایران گام برداشته و ندانسته به نفع ایران عمل کردند و قدرت های خارجی از جمله آمریکا شاهد بودند که بستن تنگه های مهم و راهبردی از جمله باب المندب کار بسیار آسانی برای جبهه مقاومت است و حتی این تهدید را می توان از طریق غیر مستقیم هم عملی کرد تا هزینه ای هم برایمان نداشته باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد