بسته پیشنهادی اروپا با هدف تشدید فشارها علیه ایران

برجام

                                   مذاکرات برجام

حمید بعیدی‌نژاد پیش از آغاز رسمی مذاکرات ایران و سه‌کشور اروپایی پیرامون برجام، خبر از ارائه یک بسته‌ پیشنهادی، توسط این سه‌کشور به ایران داده است.

در جمع‌بندی آنچه که خبرگزاری‌ها تاکنون منتشر کرده‌اند، بسته پیشنهادی سه‌کشور اروپایی نه‌تنها هیچ‌ سودی برای ایران نداشته و تضمینی برای رفع تحریم ها نمیدهند، بلکه باید آنرا یک توهین آشکار به حقوق مردم ایران دانست که درنتیجه ضعف تیم مذاکره کننده ایرانی و روحیه سلطه‌مآبانه و استکباری کشورهای اروپایی ایجاد شده است.

طبق اعلام رسانه های بین المللی، برخی از خواسته‌های احتمالی سه کشور اروپایی در بسته‌ پیشنهادی خود به ایران عبارتند از:

* خودداری ایران از ساخت و طراحی موشک‌های‌ بالستیک به ویژه قاره‌پیما؛

* بعد از سال ۲۰۲۵ که محدودیت‌های برجام به پایان می‌رسد، ایران باید تعهدات جدیدی در خصوص محدودیت‌های غنی سازی را پذیرا باشد؛

* در بُعد منطقه‌ای ایران باید با تامین خواسته‌های کشورهای اروپایی‌، محدودیت‌های زیادی را پذیرا شود که از جمله برکناری بشار اسد، خودداری از هرگونه کمک و انتقال موشک و فناوری‌های دفاعی به سوریه، یمن و حزب‌الله و… ؛

* دادن اجازه بازرسی از مراکز نظامی ایران به آژانس.

ملاحظه: این درحالیست که در بسته پیشنهادی سه کشور اروپایی خبری از مقابله عملیاتی و تضمین شده با تحریم‌های آمریکا و تامین منافع ایران در حوزه‌های بسیار مهمی چون نفت، بانک، گاز و پتروشیمی وجود ندارد!

به عبارت دیگر سه‌کشور اروپایی نه‌تنها قصدی برای مقابله با آمریکا ندارند، بلکه منظورشان از ضرورت حفظ برجام، صرفا تداوم تحریم‌ها، پذیرش محدودیت‌های جدید در غنی‌سازی و خودداری از ساخت و طراحی موشک‌های بالستیک و … از سوی ایران است.

شایان ذکر است در سال های اخیر که برجام اجرایی شده، خروج سرمایه به دلیل ورود شرکت‌های بیگانه به ایران، خیلی سنگین بوده و کشورمان بیش از ۳۰ میلیارد دلار کسری حساب سرمایه (یا همان تراز تجاری منفی) داشته است. یعنی ۳۰ میلیارد دلار بیش از اینکه سرمایه وارد کشور شود، ارز از کشور خارج شده است؛ ترازی که قبل از برجام مثبت بوده است و یکی از دلایل گرانی ارز و فشار اقتصادی به کشور نیز همین موضوع است.

منطقاً مسئولین مذاکره کننده باید در تراز و اندازه وزن و جایگاه نظام جمهوری اسلامی با طرف های بیگانه وارد مذاکره شده و اجازه ندهند علاوه بر خسارات غیر قابل برآورد برجام، این رویه تحمیل شروط قلدرمآبانه غربی ها ادامه پیدا کند، مگر اعلام خاتمه برجام چه هزینه ای جز تشدید تحریم ها برای کشورمان دارد که مسئولین بخاطر آن حاضرند همچنان پذیرای فشارها و عهدشکنی های بیگانگان باشند؟

به نظر می رسد مشکل اصلی به نحوه نگاه به توانایی های داخلی و میزان تاثیرگذاری غربی ها برمی گردد؛ یعنی وقتی ما فکر کنیم همه چیز دست غربی هاست و ما هیچ امکانی برای مقابله با آنها نداریم، عقب نشینی ها تا نابودی کشور به دست خودمان ادامه پیدا می کند اما اگر به اقتدار و جایگاه واقعی نظام در سطح جهان از یک طرف و تقریبا بی اثر و یا خیلی کم اثر بودن تهدیدات بیرونی اعتقاد داشته باشیم، موضوع بکلی تغییر کرده و در آن صورت کشورمان دست بالا خواهد داشت و به غربی ها اجازه تعیین هیچ شرطی داده نخواهد شد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد