اظهارات تامل برانگیز رئیس جمهور در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

در جریان مراسم سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، رئیس جمهور با اشاره به برخی مشکلات موجود، راه برون رفت از بن‌بست موجود را مراجعه به آراء عمومی و رفراندم طبق اصل ۵۹ قانون اساسی دانست که متأسفاته این اظهارات بازتاب زیادی در رسانه های بیگانه داشته و آنرا نشانه تعمیق اختلافات در درون حاکمیت و نظام تلقی کرده اند.
از جمله روزنامه انگلیسی گاردین نوشت: «روحانی  تاکید کرد که بایستی از سازوکار همه‌پرسی در تلاش برای بهبود بخشیدن به وضعیت کشور و حل اختلافات ناشی از نارضایتی‌های اخیر و اعتراض‌ها، استفاده کرد. او گفت زمانی که انقلاب روی داد همه با هم متحد شدیم و مسافران زیادی در قطار انقلاب بودند و برخی از آنان را از قطار پیاده کردند و اکنون بایستی سعی کرد تا آنان را ترغیب کرد که دوباره سوار قطار شوند.»
این روزنامه در ادامه می‌نویسد: «اختلافات داخلی در ایران عمیق‌تر شده و موسوی و کروبی نیز کماکان در حصر به سر می‌برند و رییس دولت اصلاحات نیز با محدودیت‌های شدیدی مواجه است. حتی احمدی‌نژاد نیز از نوع برخوردهای اخیر صورت گرفته انتقاد کرده است. روحانی در سخنرانی خود گفت که امروز همه به هم نیاز داریم؛ از جمله اصولگرایان و اصلاح‌طلبان به یگدیگر. او گفت هر کسی که قانون اساسی را به رسمیت می‌شناسد، انقلابی است. او به اصل ۵۹ قانون اساسی در مورد برگزاری همه‌پرسی و امکان‌پذیری آن در کشور اشاره کرد.»

شایان ذکر است، جمعی از چهره‌های اپوزیسیون و ضدانقلاب داخل و خارج نیز همزمان با طرح موضوع همه‌پرسی، با صدور اعلامیه‌ای خواستار برگزاری رفراندوم برای تعیین حکومت آینده ایران شدند. دویچه وله فارسی این چهره‌های ضدانقلاب را فعالان فرهنگی و اجتماعی معرفی کرده و نوشته؛ آقای روحانی در سخنرانی خود از همه‌پرسی به عنوان یک راه حل برای خروج کشور از بن‌بست سیاسی سخن گفته است.

در همین رابطه آقای رضا سراج؛ تحلیلگر مسایل سیاسی مطلبی تحت عنوان «روحانی تیتر خوبی به رسانه‌های غربی هدیه کرد»، نوشت: آقای روحانی از کدام بن بست صحبت می‌کند که برای برداشتن آن، نیاز به همه پرسی باشد؟ باید از ایشان پرسید؛ نظام به بن بست رسیده یا ایده مرکزی دولت شما در اعتماد و تعامل با آمریکا؟ آقای روحانی، این رفتار ناجوانمردانه است؛ صنعت هسته‌ای و هوا فضا را برای اعتمادسازی، متوقف کنید، اقتصاد کشور را معطل خارجی‌ها و نگاه به بیرون کنید، به مردم وعده پشتِ وعده بدهید و حالا که با بدعهدی و افزون طلبی آمریکا مواجه شده‌اید؛ بجای پاسخگویی به مطالبات اقتصادی و معیشتی مردم، بخواهید با رفراندوم به جلو فرار کنید. سخنان روحانی درباره رفراندوم، یادآور موضوع خزانه خالی در مرحله آغاز مذاکرات است. این اظهارات، از یک سو آمریکا و اروپایی‌ها را به «فشار-مذاکره» برای مهار قدرت منطقه‌ای و موشکی ایران امیدوارتر کرد و از سوی دیگر، انسجام ملی را در معرض خطر قرار می‌دهد.

ملاحظه: با توجه به جایگاه بسیار ارزشمند روز بیست ودوم بهمن که نشاندهنده عظمت و اقتدار نظام اسلامی است، اظهار این گونه مطالب تأمل برانگیز که می تواند دست مایه تبلیغ توسط بنگاه های خبرپراکنی دشمن شود، اقدامی غیرمعقول و نسنجیده تلقی می گردد؛ بویژه اینکه در شرایط فعلی بحول و قوه الهی نظام جمهوری اسلامی در اوج عزت و اقتدار قرار داشته و در عرصه های مختلف داخلی و خارجی، ایادی دشمن را زمینگیر کرده و همچنان افتخار می آفریند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد