تلاش جهت انحلال “عملیات بغداد”؛ اقدام موثر و تعیین کننده علیه سلطه آمریکا در عراق

چند روز قبل فالح خزعلی نماینده پارلمان عراق اعلام کرد که لایحه ای تنظیم کرده که در صورت تصویب مجلس این کشور، نیروی “عملیات بغداد” منحل خواهد شد.

ملاحظه: از زمان اشغال عراق توسط آمریکا و تشکیل ارتش جدید این کشور، اتاق عملیات هایی برای هر استان تشکیل شد که تصمیمات و دستورات این اتاق عملیات ها برای تمام نهادهای امنیتی و نظامی، اعم از پلیس محلی، پلیس اتحادیه (شرطه الاتحادیه)، نیروهای واکنش سریع (رد السریع) و … لازم الاجراست و فرمانده اتاق عملیات ها، خصوصا در بغداد تحت نفوذ آمریکا و از مهره های نزدیک به این کشور انتخاب می شوند.

ماجرا آنقدر جدی است که فعالان سیاسی در عراق، “عملیات بغداد” را بخشی از نقشه پنهانی آمریکا برای روز مبادا می دانند که اگر این کشور و نیروهای متحدش در صحنه سیاسی عراق در خطر حذف یا تضعیف قرار گیرند، توان اجرای یک کودتای نظامی در بغداد را دار باشد.

البته از زمان بحران داعش و متعاقبا تشکیل حشدالشعبی کمی احتمال کودتا با تردید روبرو شده اما همچنان اتاق های عملیات، چالش بزرگ امنیتی تلقی می شوند.

فالح خزعلی نماینده مردم بصره در پارلمان عراق که خود از فرماندهان مقاومت عراق و جانباز جنگ سوریه است، لایحه ای را به مجلس برده که می تواند به انحلال عملیات بغداد و عملیات سایر استان ها منجر شود. مهم ترین استدلال او برای این لایحه آنست که تشکیلات عملیات بغداد، هیچ پشتوانه قانونی ندارد و به نوعی نیروی فراقانونی است و تشکیلات امنیتی-نظامی باید به طور متوازن و به صورت قانونی ایفای نقش کنند.

به هر حال طرحی که فعلا در پارلمان عراق توسط فالح خزعلی مطرح شده، می تواند یکی از ابزارهای مهم امنیتی آمریکا در صحنه سیاسی عراق را از دست دشمن خارج کند لذا طبیعی است که آمریکا بشدت با آن مقابله کرده و به قول سیاسیون عراقی از حق وتوی خود در عراق استفاده کند!

هرچند سرنوشت این لایحه و بعضی از اقدامات مقطعی در نظام جدید عراق مشخص نیست و ممکن است با نوساناتی روبرو شود اما موضوع بسیار مهم و راهبردی در خصوص محور مقاومت (و نظام سیاسی عراق بعنوان یکی از حلقه های محور مقاومت) بخوبی نشان می دهد که تاریخ مصرف آمریکا و اذنابش در تسلط بر عراق به پایان رسیده و بزودی مجبور به ترک این کشور خواهند شد زیرا ادامه حضور امنیتی آمریکا در عراق، هزینه زیادی را به آین کشور تحمیل کرده و احتمال وارد شدن تلفات انسانی به آمریکا بسیار بالاست به گونه ای که این مسئله موجب نگرانی شدید دستگاه های امنیتی آیالات متحده و کاخ سفید شده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد