واکنش منفی نسبت به اقدامات هیجانی ترامپ در مورد اغتشاشات اخیر

«جنیفر روبین»، تحلیلگر روزنامه واشنگتن‌پست در مطلبی روز چهارشنبه (۹۶/۱۰/۱۳) با اذعان به بی‌فایده بودن حمایت‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از عوامل آشوب‌های اخیر در ایران، از کنگره آمریکا خواست تا این وظیفه را به عهده بگیرد.
او می‌نویسد: «ما رئیس‌جمهوری داریم که فاقد اعتبار بین‌المللی است و بنابراین، متحدان اروپایی‌مان به شدت در هراساند که او به صورت یک جانبه آمریکا را از توافق هسته‌ای با ایران خارج کند.»
«روبین» در ادامه همچنین مدعی شده آمریکا در حال حاضر، نسبت به ناآرامی‌های سال(۱۳۸۸) ۲۰۰۹ در ایران از «اهرم فشار» بیشتری برای تحت تأثیر قرار دادن این کشور برخوردار است، اما این بار، فردی که نقش پیام‌رسان را ایفا می‌کند، بدتر از قبل است.
وی در ادامه با این پیشنهاد که به جای ترامپ، کنگره آمریکا وظیفه موضع‌گیری درباره آشوب‌های اخیر ایران را بر عهده بگیرد، می‌نویسد: «بیشتر موضع‌گیری‌ها بایستی توسط کنگره و نه رئیس‌جمهور انجام شوند. با توجه به اینکه چهره رئیس‌جمهور ترامپ در سطح بین‌المللی به عنوان فردی خودمحور، زورگو و جاهل تثبیت شده، توئیت‌های وی اثربخش نیستند. حتی بیانیه‌های وزارت خارجه آمریکا به واکنش‌های هیجانی ترامپ ارجحیت دارند. مردی که رسانه‌ها را معارض و تهیه‌کننده اخبار جعلی خطاب می‌کند و رسماً از افراد خودکامه در عربستان حمایت می‌کند نمی‌تواند برای ایرانی‌ها منادی حقوق بشر و آزادی‌های مدنی باشد.»

ملاحظه: باید به این حدیث زیبا از امام سجاد(ع) اشاره کرد که خدا را شکر که دشمنان ما را از احمق ها قرار داده، چرا که در عرصه بین المللی کراراً اقدامات و اظهاراتی از سران آمریکا و دیگر قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای مشاهده شده و می شود که نشان می دهد تا چه میزان آنها دچار کج فهمی و حماقت اند و با اعلام حمایت و یا مطالب نسنجیده ای، اهداف و اغراض پلید و شیطانی خود را آشکار کرده و برای ایادی داخلی و مزدوران شان دردسر درست می کنند.

ماهیت استکباری و قلدرمابانه آمریکا و چند دولت غربی، به گونه ای است که همواره در مناسبات بین المللی از موضع بالا به مسائل نگریسته و به خودشان حق می دهند که برای مسائل داخلی کشورها نسخه پیچیده و به آنها امر و نهی کنند، اما باید بدانند دوره آقایی و کدخدا بودن شان به پایان رسیده و دیر یا زود در برابر جبهه مستضعفین بزانو درآمده و زمین خواهند خورد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد