روحانی

محل هزینه ۷۸ هزار میلیارد ریال بودجه ای که دولت از صندوق توسعه ملی برداشت کرده

 

مجلس

                      مجلس شورای اسلامی

باتوجه به اینکه مجلس شورای اسلامی تیرماه سال گذشته با تصویب لایحه حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، مجوز برداشت یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای دولت را صادر و مقرر کرد یک و نیم میلیارد دلار برای ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری از صندوق توسعه ملی برداشت شود، تاکنون هیچ مسئولی از قوه مجریه به مردم به ویژه عشایر و روستائیان توضیح نداده که با یک ونیم میلیارد دلار معادل ۷۸ هزار میلیارد ریالی که سال قبل از صندوق توسعه ملی برداشت شد، چه کرده اند!؟ درصورتی که این رقم، مبلغ بسیار قابل توجهی است و می تواند تحول مهمی در بخش اقتصاد روستایی ایجاد کند.

در شرایط فعلی که قیمت دلار به شدت در حال افزایش است، چندین ماه است که این مبلغ هنگفت در اختیار دولت بوده، نه به تحریم ربطی داشته و نه نیازی به سرمایه گذار خارجی داشته ایم و خلاصه نه هیچ چیز دیگر! پول هست، مردم هم منتظرند ببینند با این حجم پول چه اتفاقی در روستاها افتاده؟ مسئولین آدرس بدهند با این ۷۸هزار میلیارد پول در کدام روستاها چند شغل ایجاد شده است!؟
آیا اینکه معلوم نیست با این پول هنگفت از صندوق توسعه ملی، به جای ایجاد اشتغال، کام چه فرد یا افرادی شیرین شده، کام مردم را تلخ نمی کند!؟

ملاحظه: در رسانه ها دائماً بحث شفافیت و اینکه مردم باید در جریان تحولات و تصمیمات کلان مجریان باشند، مطرح و تکرار می شود اما در عمل، چیزی که بتواند واقعاً این شعار زیبا و مطلوب را پیاده و اجرا نماید، مشاهده نمی شود و این مساله می تواند موجب بدبینی و ایجاد فاصله بین توده های مردم و دست اندرکاران اجرایی شود به ویژه با درنظر گرفتن سوءاستفاده های کلان و نجومی از بانک ها و بیمه ها و… این بدبینی و سوء برداشت مضاعف شده و تشدید می شود.

البته مسئولیت مستقیم نظارت بر عملکرد دولت و گزارش خواستن از عناصر اجرایی به عهده مجلس و نمایندگان دلسوز است که در این خصوص هم ضعف های جدی وجود دارد و جای بازخواست کردن و برخورد قاطعانه با مفسدین واقعا خالیست.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد