زمینه سازی مذاکره موشکی با غرب با محتمل دانستن وقوع جنگ از سوی آمریکا

روزنامه شرق روز سه شنبه ۲۴ بهمن ۹۶ یادداشتی به قلم سیدعلی خرم؛ استاد حقوق بین‌الملل تحت عنوان «اعتماد‌سازی موشکی برای اروپا»  نوشت و طی آن با مقدمه چینی نتیجه گرفت که:

بنابراین ملاحظه می‌شود برای فرد نافهم و نامعقولی مانند دونالد ترامپ، همه‌چیز برای روشن‌کردن آتش جنگ با ایران فراهم شده است. در این میان اتحادیه اروپا، بازیگری است که هنوز بر ترامپ تأثیر خارجی دارد. به‌همین‌دلیل دونالد ترامپ دو هفته پیش که تعلیق تحریم‌های ایران را برای ١٢٠ روز دیگر تمدید کرد، توپ را در زمین اروپایی‌ها انداخت و تهدید کرد که دفعه بعد چنین تمدیدی انجام نخواهد داد. 

وی سپس با مقایسه توان موشکی ایران و کشورهای منطقه، پیشنهاد می دهد:

 اگر ایران دنبال راه‌حلی است که اروپا را به خود نزدیک کند، باید ابتدا درجه احساس ناامنی اروپا از توسعه موشکی ایران را به مقدار زیادی کاهش دهد. سپس ایران با اروپا گفتگویی شروع کند که در آن علت منطقی توسعه موشکی ایران مطرح شود. این گفتگو از «در اختیار داشتن امکانات پیشرفته نیروی هوایی» باید شروع شده تا آلترناتیو آن توسعه موشکی معرفی شود. چنین استدلالی در میان صاحب‌نظران، تحلیلگران و مراکز فکری اروپا و آمریکا گوش شنوا دارد و حاصلش این خواهد بود که اگر اروپا تقاضای محدودیت در توسعه صنعت موشکی ایران دارد، باید آستین بالا زده و نیروی هوایی ایران را به مجهز‌ترین امکانات آراسته کند. سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا حاضرند با احتیاط وارد این بحث با ایران شوند؛ به شرط آنکه اطمینان و اعتماد آنها جلب شود. تصور می‌شود این فرصتی گران‌قیمت برای ایران خواهد بود که هم نیروی هوایی خود را بعد از ۴٠ سال بازسازی کند و هم از نظر سیاسی، برای مهار ترامپ، اروپا را در کنار خود داشته باشد و هم غیر از روسیه و آمریکا، بازیگرانی جدید ولی قوی در کنار خود در منطقه خاورمیانه داشته باشد.

ملاحظه: گزاره های فوق،مدل و راهکار روزنامه شرق است برای حل وفصل موضوع موشکی ایران! و پیشنهاد دهنده آن که تجربه سالها فعالیت در وزارت خارجه را به همراه دارد، به گونه ای ادعای همراهی کشورهای اروپایی را مطرح می کند که گویی قبلاً تضمین لازم را از آنها دریافت نموده اما چند نکته باید از وی و روزنامه شرق سؤال شود که:

– بر اساس کدام اسناد و نشانه ها می گویید آمریکا به دنبال آغاز یک جنگ علیه ایران است؟ شما که می گفتید برجام سایه جنگ را از کشور دور کرده است!!
– این همان عقلانیتی است که از آن دم می زنید یا اینکه این یک سناریوست، چرا ایران را در کنار کره شمالی قرار می دهید؟ مگر نمی گفتید جایگاه جهانی ایران بعد از برجام در بهترین وضعیت ممکن قرار دارد، پس حالا چرا می گویید حلقه حمایت بین المللی ایران از کره شمالی ضعیف تر است؟ این است دستاورد ۵ساله سیاست خارجی شما در دوره کنونی؟
– بر اساس کدام واقعیتی می گویید که در منازعه بین آمریکا و ایران، اروپا به کمک ایران می آید و نه روسیه و چین؛ درحالیکه در سطح کلان، تضاد منافع روسیه با آمریکا از اروپا با آمریکا بالاتر است.
– بر چه مبنایی توسعه توان موشکی ایران را نتیجه ضعف در نیروی هوایی می بینید و اساساً چه کسی گفته که اگر قدرت هوایی ایران توسعه یابد، دیگر نیازی به توسعه توان موشکی نیست؟ و آیا کارکرد هواپیمای جنگی با موشک یکی است؟
– بر فرض که جمهوری اسلامی از جنگ ترسید، مذاکره موشکی را پذیرفت و توان موشکی اش را نیز طبق مدل ایهام انگیز شما کاهش داد، از کجا معلوم که فشارها و تحریم ها برطرف خواهد شد؟ مگر شماها نمی گفتید که توافق هسته ای باید خیلی فوری در داخل تایید شود تا تحریم ها برطرف شود؟!! آیا برطرف شد؟

و دهها سؤال بی پاسخ دیگر.

واقعیت آن است که تفکر و جریانی که در بخش تصمیم سازی کشور برای پذیرش برجام، فضای رسانه ای و افکار عمومی را به سمتی هدایت کردند که عن قریب جنگ می شود، لذا چاره ای جز مذاکره با آمریکا نیست و به هر قیمتی که شده باید با سرعت و فوریت برجام را پذیرفت، هم اینک همین بازی خطرناک را درباره توان موشکی و اقتدار منطقه ای ایران آغاز کرده اند. این درحالیست که دلسوزان نظام قطعا اجازه نخواهند داد تا بار دیگر این افکار غربگرا و وابسته (با خط دهی و تحریک سرویس های اطلاعاتی دشمن) با سر هم کردن اباطیل، کشور و نظام را وادار به انقیاد در برابر سلطه غرب نماید آن هم در شرایطی که تحولات میدانی حکایت از افول توان و اقتدار قدرت های استکباری و اذناب آنها در منطقه دارد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد