دیدار طولانی و پرتنش عبدالله دوم؛ شاه اردن و محمد بن سلمان؛ ولیعهد عربستان

روزنامه نیویورک تایمز: شاه اردن، دیدار با بن سلمان را نیمه کاره رها و با عصبانیت و بدون خداحافظی از اتاق خارج شد و مستقیم به سمت هواپیمای اختصاصی خود رفت و به اردن پرواز کرد.

محمد بن سلمان در این دیدار از شاه اردن خواسته بود که در وهله اول، در نشست سران کشورهای اسلامی درباره قدس در استانبول شرکت نکند که شاه اردن این درخواست را به طور کامل رد کرده سپس به شاه اردن گفته که عربستان باید سرپرستی اوقاف اسلامی در شهر قدس را برعهده داشته باشد و نه اردن، زیرا عربستان اولین کشور اسلامی است که رسالت اسلام از شهر مدینه منوره و مکه مکرمه واقع در این کشور آغاز شده.

این روزنامه نوشت: عبدالله دوم در پاسخ به محمدبن سلمان گفت که ما هاشمی از خاندان!! رسول الله(ص) هستیم و از سلسله پادشاهی هستیم که مقدسات اسلامی در شهر قدس را در طول ۹۰۰ سال سرپرستی کرده ایم؛ حتی در حکومت عثمانی. اما عربستان که مکه مکرمه و مدینه منوره را دارد، بهتر است به آنها اهتمام و توجه نموده و از آنها محافظت کند.

به نوشته نیویورک تایمز، تنش در سخنان شاه اردن و ولیعهد سعودی وقتی بالا گرفت که بن سلمان از عبدالله دوم خواست تا پیشنهادش درخصوص پرداخت سه میلیارد دلار به اردن در مقابل شرکت ارتش اردن در جنگ علیه یمن را قبول کند.

بر پایه این گزارش، محمدبن سلمان عباراتی به کار برد که باعث خشم و خدشه به عزت نفس شاه اردن شد. بن سلمان به وی گفت که ارتش اردن باید شجاع باشد و در کنار ارتش های عربستان و امارات در جنگ علیه یمن شرکت کند؛ شاه اردن نیز با تندی به بن سلمان گفت: وقتی جنگ سال ۱۹۶۷ روی داد و ارتش اردن خیابان به خیابان و محله به محله در شهر قدس می جنگید، شما کجا بودید؟ ارتش اسرائیل در طول پنج روز به کشورهای عربی یورش برد اما سه هفته نتوانست شهر قدس را بگیرد زیرا ارتش اردن با شجاعت مثال زدنی مقاومت می کرد و تلفات زیادی به ارتش اسرائیل وارد کرد. درباره شجاعت ارتش اردن جای صحبت نیست زیرا سابقه بزرگی در شجاعت و نبرد دارد. اگر نیروها و تجهیزات تقویتی ارتش اسرائیل به سمت شهر مقدس قدس آورده نمی شد، ارتش اسرائیل نمی توانست وارد این شهر شود. ارتش اردن در این شهر باقی ماند و با ارتش اسرائیل نبرد کرد و ارتش اسرائیل بعد از سه هفته توانست شهر قدس را بگیرد.

شاه اردن در ادامه افزود: تنها جایی که به مدت ۱۳ روز بعد از جنگ پنج روزه به مقاومت ادامه می داد؛ قدس بود. ارتش اردن در برابر تلاش ارتش اسرائیل برای اشغال این شهر جنگید و نظامیان اردنی از تسیلم شدن در برابر ارتش اسرائیل سر باز زدند و در اطراف مسجد الاقصی و مسجد قبه الصخره سنگر گرفتند و بدنبال شهادت در آنجا بودند. وقتی ارتش اسرائیل به این مسئله تن داد که مسجدالاقصی و قبه الصخره در اختیار ارتش اردن باقی بماند؛ نامه ای به ملک حسین فرستاد و خواستار آن شد تا ارتش اردن در مسجدالاقصی و مسجد قبه الصخره و مقدسات مسیحی شهر قدس باقی بماند؛ به شرط آنکه نبرد بین ارتش اردن و ارتش اسرائیل ادامه پیدا نکند.

شاه اردن به ولیعهد سعودی گفت: ما نیاز نداریم که کسی به ما درس شجاعت بدهد و بدون خداحافظی با محمدبن سلمان اتاق را ترک کرد و به اردن برگشت و از آن زمان، تمام تماس ها بین اردن و عربستان قطع شده است.

ملاحظه: گرچه بحث و جدل بین سران سعودی و اردن درگرفته و مطالبی رد و بدل شده اما تاریخ گواه خیانت های بی شمار حاکمان وقت سعودی و خصوصاً اردن در زمان شاه حسین ملعون است از جمله لو دادن طرح حمله غافلگیرانه چند کشور عربی (شامل مصر و سوریه و فلسطین و…) علیه رژیم اشغالگر قدس است که زمان حمله با جزئیات آن توسط شاه حسین به نخست وزیر رژیم صهیونیستی اطلاع داده می شود. البته در مقطع فعلی که رژیم سفاک سعودی در باتلاق یمن گرفتار شده و هیچ راهی بجز پذیرش شکست خفت بار برایش باقی نمانده، سعی دارد تا با دادن وعده و وعید کشورهای بیشتری را در جنگ یمن با خود همراه نماید و طبعاً دیگر کشورها نیز با توجه به مخاطرات جدی ورود به معرکه یمن، به این راحتی حاضر به همراهی سعودی ها نیستند و لذا جلسات شان نوعاً به بحث و مشاجره منتهی می شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد