اهمیت فوق العاده مقام معظم رهبری به مطالعه کتب منتشره، باوجود اشتغالات فراوان

روز یکشنبه ۲۴ دیماه توفیق شد تا به اتفاق یکی از دوستان، خدمت آقای عزیزمان رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی رسیده و دقایقی بی دغدغه و در فضایی صمیمی و آرام با ایشان سخن بگوییم؛ این مژده را به دوستان بدهم که برخلاف برخی شایعات روزهای اخیر، ایشان هیچگونه ناراحتی جسمی و کسالت مشهودی نداشتند و تندرست و در سلامت کامل بودند.
در این جلسه برای ایشان از طرح کتاب “تمدن رضوی” در ادامه فکری کتاب انسان ۲۵۰ ساله خودشان سخن گفتم و ایشان به بدیع بودن و جذابیت موضوع و حتی جالب بودن خود عنوان تمدن رضوی اشاره نمودند و بعد از تورق چند صفحه فرمودند که کتاب را می خوانند.
در خلال این دیدار آقای دکتر حقانی که با دست پر از کتاب های مؤسسه تاریخ معاصر آمده بود، کتاب کم حجمی را به آقا معرفی نمود که در مورد تبلیغات ضدایرانی در کتب درسی یکی از کشورهای همسایه بود؛ آقا فرمودند کاش مطالب مهمش را علامت می زدید تا من راحت تر بخوانم؛ بعد از تقدیم کتاب کم حجم مذکور، آقای حقانی چند کتاب حجیم دیگر را رو کرد! من به کنایه و شوخی و البته رندی، طوری که آقا بشنوند، گفتم آقای حقانی! مگر متوجه نشدید در مورد کتاب کم حجم قبلی چه فرمودند؟! چطور انتظار دارید این همه کتاب قطور را بخوانند؟ آقا بلافاصله متوجه کنایه طنزگونه من شدند و با تأکید و لبخند و کمی هم جدیت گفتند: نخیر؛ میخوانم.
از نکات جالب این جلسه به روز بودن ایشان در زمینه فرهنگ و مطالعه کتاب است؛ در این مورد البته این بار نیز مثل دفعه قبل، جلوی ایشان کم آوردم! چرا که ایشان کتابی را مطالعه کرده بودند که راجع به سقوط امپراطوری عثمانی بود و سؤال کردند: شما کتاب “صلحی که همه صلح ها را بر باد داد” را خوانده اید؟ جواب ما منفی بود! چون از چاپ کتاب زمان اندکی نگذشته و به اصطلاح تازه از تنور درآمده. در مورد کتاب کمی صحبت نمودند. (کتاب صلحی که همه صلح ها را بر باد داد نوشته دیوید فرامکین، انتشارات ماهی، زمان انتشار: پاییز۱۳۹۶) اینکه گفتم مثل دفعه قبل، چون در یکی از دیدارهای قبلی که خدمت شان رسیدم به من گفتند که فلان کتاب را که بهاییان نوشته اند، شما خوانده اید؟ گفتم خیر. با تعجب گفتند چرا؟ با پررویی و حاضر جوابی گفتم: معلوم است چون حضرتعالی رهبر کشور هستید و بیشتر این کتب مجانی خدمت تان ارسال می شود! لذا طبیعی است که شما از آخرین وضعیت بازار نشر با خبر باشید!! (توجیهی برای تنبلی خودم!!) با لبخند فرمودند: اشکالی ندارد! من از این کتاب دو نسخه دارم و یک نسخه اش را به شما میدهم؛ و البته چند روز بعد کتاب وعده داده شده به دستم رسید.
خدا را شکر که رهبری داریم که زودتر از همه در جریان نوسانات و کوران کتاب و نشر و فکر قرار دارند. این نکته را هم بگویم من از تأکید ایشان بر خواندن کتاب اخیر (صلحی که همه صلح ها را بر باد داد) حدس قریب به یقین زدم که بینش سیاسی ایشان باید تا حدود زیادی متأثر از مطالعه زیاد و بالطبع بصیرت تاریخی شان باشد.(والله اعلم)
اما دو تأسف!! اول اینکه کاش این خیل عظیم ولایت مدار و دوستداران آقا به اقتدای از ایشان اهل مطالعه و آن هم فهم و درک تاریخی بشوند!! بخصوص کسانی که به تفسیر و بسط بیانات معظم له در تریبون های اجتماعی و سیاسی می پردازند، لااقل کمی به افق فکری و ظرائف گفتار آقا نزدیک شوند. و اما تأسف دوم اینکه از کاهلی و طمع خودم بگویم که موقع خروج از بیت در دل گفتم کاش ایشان مثل دفعه قبل از این کتاب “صلحی که همه صلح ها را بر باد داد” هم دو نسخه داشته باشند!

ملاحظه: آقای دکتر موسی نجفی رئیس پژوهشکده فرهنگ، انقلاب و تمدن اسلامی، رئیس گروه نظریه پردازی انقلاب اسلامی و نیز مدیر گروه دوره دکترای علوم سیاسی با گرایش مسائل ایران در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) است که اخیراً کتاب تمدن رضوی را منتشر کرده و اهداف خود از نگارش آنرا تشریح مؤلفه‌های تمدن ساز در مکتب سیاسی امام رضا(ع) عنوان نموده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد