اخباری که از نشست روز یکشنبه (۹۷/۷/۸) ‘محمد بن سلمان’؛ ولیعهد سعودی با مقامات کویتی به بیرون درز کرده نشان می دهد که دولت کویت در مقابل زیاده خواهی و گستاخی های وی، عذرش را خواسته و او را بصورت مفتضحانه از این کشور بیرون کرده است .
 
سفر بن سلمان به کویت که دومین سفر او طی سال های اخیر به این کشور محسوب می شود، ابتدا قرار بود روز شنبه انجام شود اما به دلایلی که هیچگاه اعلام نشد به روز یکشنبه موکول گردید .

سفر روز یکشنبه وی به کویت هم کمتر از چهار ساعت به طول انجامیده که اگر ساعات اخبار مربوط به ورود، دیدار و خروج وی را به دقت مرور کنیم، مدت زمان حضور او حتی کمتر هم می شود.

ملاحظه:
اخباری که تاکنون در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی کویت منتشر شده نشان می دهد مدت کوتاه حضور ولیعهد سعودی با حاشیه های زیادی همراه بوده و در نهایت نیز امیر کویت با صدور دستور قطع مذاکرات، خواستار اخراج ولیعهد سعودی از خاک کویت شده است .

اگرچه دو کشور بعد از انجام سفر با صدوراطلاعیه هایی در حمایت از این سفر، سعی در تحت الشعاع قرار دادن آنچه گذشته بود، داشتند اما فعالان فضای مجازی با انتشار اطلاعات بیشتری از این نشست، مسائلی را افشا کردند.

گزارش های منتشره نشان می دهد که بن سلمان ضمن بی احترامی به امیر کویت، در نخوردن غذای خود در ضیافت شامی که به افتخاروی ترتیب یافته بود، اصرار عجیبی به آغاز مذاکرات دو طرف داشته ودر جریان مذاکرات هم، با ‘شیخ نواف الاحمد’؛ ولیعهد کویت از موضع قدرت و غرور مطالبی را از او خواسته که اجرای آن برای هیچ کشوری قابل قبول نیست؛ از جمله:

– مناطق تقسیم شده بی طرف، الوفره، خیران و بندر الزور به عربستان الحاق و امیر و ولیعهد کویت رسما این مسئله را امضاء و ابلاغ نمایند.

– درصورت نپذیرفتن شرط اول، دولت کویت می بایست مبلغ بیست میلیارد دینار کویتی به ریاض بپردازد.

– در صورت تایید شروط از سوی کویت، رژیم سعودی با اقداماتی چاه های نفتی الوفره و الخفجی را برای جبران خسارات کویت فعال خواهد کرد.

ظاهرا بعد از ارایه این درخواست ها، ولیعهد کویت با امیر این کشور تماس گرفته و موضوع را به اطلاع وی می رساند که شیخ صباح در پاسخ می گوید: فوری به مذاکرات پایان دهید و اعلام کنید که این سفر به پایان رسیده است .

رفتار محمد بن سلمان باعث می شود که بر خلاف پروتکل رایج در میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، تنها وزیر امور خارجه کویت او را تا فرودگاه همراهی کرده درحالی که هنگام استقبال از وی، ولیعهد کویت حضور داشته لذا خبرگزاری دولتی سعودی ناگزیر شده از انتشار عکس بدرقه ولیعهد این کشور در فرودگاه خودداری کند.

بر اساس اطلاعات منتشره، دولت کویت در پاسخ به زیاده طلبی های ولیعهد سعودی، هواپیمای او را به مدت دو ساعت و ۱۰ دقیقه در فرودگاه معطل نگاه داشته است.

فعالین شبکه های اجتماعی با دفاع از دولت کویت، ولیعهد سعودی را به تلاش برای سرقت منابع نفتی و سرزمین های کویت متهم کردند.

برخی از کاربران فضای مجازی و شبکه توئیتر این اظهارات متکبرانه ولیعهد سعودی را با کرنش های دولت این کشور در مقابل آمریکا مقایسه کرده و می نویسند: در حالیکه دولت عربستان دائما از سوی ترامپ؛ رییس جمهور آمریکا تحقیر می شود ، ریاض سعی دارد با ادعاهای توسعه طلبانه علیه همسایگان خود این توهین ها را جبران کند.

این کاربران به تازه ترین سخنان دونالد ترامپ در ویرجینای غربی اشاره کردند که گفته بود سعودی ها بدون ما حتی توان نگهداری هواپیماهای خود را ندارند.

برخی از حقوقدانان کویتی در واکنش به این نوع رفتار ولیعهد سعودی خواستار خروج دولت کویت از توافقنامه ‘العقیر’ شدند که در سال ۱۹۲۲ به امضاء رسیده است.

مرزهای میان کویت و عربستان سپتامبر ۱۹۲۲ میلادی در نشست ‘العقیر’ میان حاکم ‘نجد’، عراق و بریتانیا ترسیم و ‘منطقه ای بی طرف’ ایجاد شد که مساحت آن به ۵ هزار و ۷۷۰ کیلومتر مربع می رسد.

بروز اختلافات میان کویت و عربستان در جریان این سفر حتی باعث شده که دولت عمان با صدور بیانیه ای که به نظر با هدف دفاع از وحدت میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس صادر شده، از انتشار این اخبار در فضای مجازی ابراز تاسف نماید.

بروز این حوادث در حالی است که پیش از سفر بن سلمان به کویت کارشناسان و ناظرین امور پیش بینی می کردند حضور ولیعهد سعودی که پرونده تنش با قطر را در اختیار دارد، به بازگشت آرامش و رفع تنش ها میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس منجر شود اما زیاده خواهی های ولیعهد جوان نه تنها اختلافات را حل نکرد که بر دامنه آن نیز افزوده است .

آغاز بحران خلیج فارس از ژوئن ۲۰۱۷ تاکنون، سبب شده است تا هر یک از کشورهای کویت و عمان درباره احتمال مواجه شدن با سناریویی مشابه قطر و تحریم چند جانبه از سوی رژیم سعودی، دچار نگرانی هایی شوند.

بر اساس گزارشی که مرداد ماه امسال به امیر کویت ارائه شده، از نظر کویتی ها، تهدید این کشور از سوی رژیم سعودی، سناریویی محتمل است که می تواند کاملا جدی باشد و کویتی ها بر اساس این سناریو، خود را برای رویارویی با هر احتمالی آماده می کنند که حمله به این کشور می تواند یکی از این احتمالات باشد.

در این گزارش مفصلی که اخیرا به امیر کویت ارائه شده، اهداف خصمانه رژیم سعودی نسبت به این کشور برملا شده از جمله اینکه ممکن است کویت درصورت تصمیم ولیعهد سعودی، همانند قطر با این کشور نیز برخورد شود و نیز راه حل هایی برای سناریوهای احتمالی ارائه شده است.

اقدام رژیم سعودی علیه کویت تهدیدی دائمی است که در سایه زیاده روی سعودی و امارات در دشمنی با قطر و آمادگی این کشورها برای برخورد با طرف هایی که در کنار قطر قرار گرفته اند، هنوز علنی نشده است.
 
ملاحظه: یکی از مواردی که برای کلیه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس کاملا محتمل و متصور به نظر می رسد، آسیب پذیری جدّی آنها از ناحیه محور مقاومت است؛ بنابراین به هر میزانی که جبهه مقاومت با اقتدار بیشتری در عرصه میدانی ظاهر می شود، به همان میزان این کشورها دچار ضعف و افتراق بیشتری شده و اختلافات درونی آنها برملا و به تضعیف و چالش کشیدن یکدیگر خواهند پرداخت.
نمونه روشن آن شیخ نشین قطر است که تا مدتی قبل در حمایت از تروریست ها در سوریه بیشترین سهم را داشت و میلیاردها دلار سلاح ومهمات برای آنها خریداری و ارسال نمود اما در شرایط فعلی ادعای قطع حمایت از تروریست ها را دارد.
در آینده نه چندان دور سایر کشورهای ائتلاف نیز به دلیل شکست های میدانی و بروز چالش های ناشی از آن، بر سر مسائل مختلف دچار تشتت و تنازع خواهند شد و این روند تا شکست کامل محور شرارت در منطقه ادامه خواهد یافت.
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد