جذابیت فوق العاده کالای ایرانی برای کشورهای همسایه وافزایش مسافرین خارجی برای خرید کالا

اخیرا درپی کاهش شدید ارزش پول ملی، روند قاچاق معکوس شده و کوله‌بران افغانی و عراقی ترجیخ می دهند که کالای ایرانی را قاچاق کرده و از این رهگذر درآمد سرشاری را کسب می کنند.

امروز مردم شهرهای وان ترکیه، سلیمانیه کردستان عراق، نیمروز افغانستان و بصره عراق مایحتاج خود را از بازارچه‌های مرزی ایران تامین می‌کنند در حالی‌که پیش از این تنها سوخت بود، که برای آنها جذابیت داشت؛ اما الان هرچیزی که در بازار است، را می‌خرند؛ اکنون کوله‌بران افغانی و عراقی از قاچاق کالای ایرانی درآمد بالایی کسب می کنند.

در ماه‌های اخیر نرخ برابری دلار و افغانی (ارز ملی افغانستان) دچار نوسان شده و ارزش افغانی به شدت کاهش پیدا کرده؛ در مقابل نیز همین موضوع در مورد ریال ایران اتفاق افتاده و شدت کاهش ارزش آن بیش از افغانی است. همین امر سبب شده که مصرف کنندگان افغانی به جای کالاهای چینی و ترک، جنس ایرانی بخرند؛ آنها حتی جزئی‌ترین نیازها را امروز از ایران تامین می‌کنند.

خطوط العراقیه به دلیل استقبال گسترده عراقی‌ها از سفر به ایران به سبب کاهش ارزش پول ایران و ارزان بودن کالاها، مسیر هواپیماهای خود را تغییر داده تا تعداد بیشتری مسافر جابجا کند.

هیچ اتفاقی در حوزه زیرساخت یا دیپلماسی اقتصادی کشور رخ نداده که صادرات ما در این چند ماه افزایش پیدا کند؛ تنها علت آن، مابه التفاوت نرخ ارز است.

ملاحظه: همانطوری که عنوان شد، علت اصلی افزایش درآمد گردشگری در ماه های اخیر و رسیدن آن به رقم  ۱۰ میلیارد دلار، صرفاً کاهش ارزش پول ملی، بوده و نه برجام! یا تعامل! با کشورهای خارجی. فلذا بیشترین مسافران خارجی ایران را مردم عراق و عمدتا با انگیزه تجارت تشکیل می‌دهند.

البته در هر تحول بزرگ، تهدیدات و فرصت های تازه ای بروز میکند که در قضیه افزایش سرسام آور نرخ ارز نیز یکی از فرصت های اقتصادی، امکان افزایش صادرات است لیکن این امر باید بنحو مناسبی مدیریت شود تا خودش منجر به افزایش بی سابقه نرخ اجناس و کالاهای داخلی نشود که متاسفانه در هفته های اخیر این اتفاق در حال وقوع است و احتمالا نرخ تورم با شیب تندی، وضعیت معیشتی مردم را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد