استان ادلب؛ منطقه ای ملتهب در سوریه که در آستانه جنگ تمام عیار قرار دارد

در پی تعویق چند روزه عملیات پاکسازی استان ادلب (پایتخت گروه های تروریستی)، اخبار و گزارشاتی از آرایش جدید گروه های تروریستی و انحلال یا تشکیل گروهک های جدیدی واصل شده که به عنوان نمونه می توان به مواردی از آن اشاره کرد:

۱- ادغام چند گروه وفادار به هیئت تحریرالشام (موردحمایت ترکیه) شامل گروههای جیش حماه، جیش البادیه و جیش ادلب که از این پس با نام مشترک «سپاه أبوبکر الصدیق» نامیده می شود.

۲- ادغام گروههای جیش حلب، جیش الغوطه و جیش الشرقیه و تشکیل گروهک جدیدی به نام «سپاه عمر ابن الخطاب».

۳- ادغام گروههای جیش الشام، جیش الحدود و جیش الساحل و تشکیل گروهک جدیدی به نام «سپاه عثمان بن عفان».

اندیشکده آمریکایی کارنگی که مرکز خاورمیانه ای آن در بیروت مستقر است، در تحلیلی علل اصلی توافق روسیه و ترکیه در مورد ادلب را اینطور برشمرده است:

– مدیریت و نظارت ترکیه بر روی گروههای تروریستی حاضر در سوریه از جمله هیئت تحریرالشام، القاعده، جبهه فتح شام، جبهه النصره و… همچنین کنترل پروژه کردی تحت حمایت آمریکا در شرق سوریه.

– مذاکره با آمریکا در راستای عدم خروج ایران از سوریه تحت این عنوان که روسیه در حال مدیریت کردن ایران است.

– متقاعد کردن اروپا برای کمک به بازسازی سوریه چرا که با توقف حمله به ادلب، بحران هجوم دوباره آوارگان به اروپا را از بین برده است.

ملاحظه: هرچند در پی توافق روسیه و ترکیه درباره ادلب، پاکسازی آن از وجود تروریست هاموقتا از اولویت محور مقاومت خارج شده، اما هنوز به عنوان یک موضوع جدّی مترصد زمان و فرصت شروع عملیات نهایی است.

آنچه مسلم است، این شهر هم اکنون پایتخت تروریست های باقی مانده از هفت سال بحران و جنایت در سوریه است که هرکدام شان با حمایت یکی از کشورهای خارجی شکل گرفته و بعضا تاریخ مصرف شان به اتمام رسیده و تسویه حساب داخلی ادلب پس از توافق سوچی در همین راستا قابل ارزیابی است.

در هر حال شرایط گویای آنست که علیرغم فعل و انعالات سیاسی، مقدمات شروع عملیات بزرگ پاکسازی ادلب در آینده نزدیک در حال فراهم شدن است و نقش های فردای این شهر بسیار روشن به نظر می رسد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد