مقام معظم رهبری

(۱) سازندگی آری، دنیاطلبی هرگز
کشور از جنگی خانمان‌سوز خارج شده بود. از سویی دیگر با فاصله گرفتن از سال‌های ابتدایی انقلاب، گویی بعضی‌ها «آرمانِ عدالت» را ایده‌ای منسوخ و «مانع رونق و توسعه» می‌دانستند. اما رهبر معظم انقلاب قاطعانه به میدان مبارزه با این جهت‌گیری آمدند: «عدّه‌ای، سازندگی را با مادّیگرایی، اشتباه گرفته‌اند.»

(۲) اساس اصلاحات این است که …
دوران بعدی دوران اصلاحات بود. در گفتمان اصلاحات و عملکرد دولت برآمده از این گفتمان نیز همچنان غایب بزرگ، «عدالت» بود. باز هم آیت‌الله خامنه‌ای، علنی به‌نفع جهت‌گیری عدالت‌خواهانه در اداره‌ی کشور وارد میدان شدند و اصلاحات را چنین معنا کردند: «اساس اصلاحات این است که ما با فقر و فساد و تبعیض مبارزه کنیم.» هرچند به گفتمان‌سازی عمومی ختم نشد. پس «فرمان مبارزه با مفاسد اقتصادی» صادر شد.

(۳) عدالتِ منهای معنویت و عقلانیت نداریم
پس از این، دولتی که بر سر کار آمد آشکارا شعارش را عدالت قرار داده بود. در این دوره رهبر معظم انقلاب، برای جهت‌دهی درست به رویکرد عدالت‌خواهی و مصونیت یافتن آن از آفاتِ گوناگون اقدام کردند: «اگر معنویت نشد، عدالت تبدیل می‌شود، به ظاهرسازی و ریاکاری؛ اگر عقلانیت نشد، عدالت اصلاً تحقق پیدا نمی‌کند.» ردِ افشاگری‌های غیراخلاقی و اثبات‌نشده از مصادیق این «پاسبانی از عدالت و عدالت‌خواهی» بود.


(۴) خطرِ ارتجاع انقلاب
این جهت‌گیریِ کلان رهبر معظم انقلاب بعد از انتخابات سال ۹۲ نیز همچنان ادامه یافت. ایشان نسبت به برخوردهای سطحی و ظاهری با موضوع صراحتاً تذکر دادند: «مگر وضعیت برای شما مسئولان سه قوه روشن نیست؟… چرا اقدام قاطع و اساسی انجام نمی‌گیرد» و در ادامه نیز در روزهای اخیر، از «خطرِ ارتجاع انقلاب» سخن ‌گفتند.

ملاحظه: ما و همه امت اسلامی باید گفتمان عدالت خواهی و مطالبه گری را همه‌گیر و فراگیر کنیم به گونه ای هیچ دولتی نتواند بدون تمسک به آن مقبولیتی پیدا کند و پس از به قدرت رسیدن هم نتواند فقط به شعار و تظاهر بسنده نماید.
حقیقت این است که طی سالیان متمادی، نظام دیوان‌سالاری کشور، نتوانسته و یا نخواسته مطالبات رهبر معظم انقلاب برای تحقق عدالت را عملی کند. در طول این سال‌ها گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری معظم له از سویی و تلاش امیدوارانه‌ی «جریان مؤمن و انقلابی» از سوی دیگر، مانع از فراموشی این آرمان و به‌محاق رفتن آن شده است. در هر حال اگر چه در طول این سال‌ها رهبر معظم انقلاب همچنان این پرچم را برافراشته نگاه داشته‌اند، اما از این به بعد باید جریان ها و نهادهای انقلابی و نیز آحاد نیروهای انقلابی‌ها حول این پرچم برافراشته شده بعنوان «مجاهدت برای فراگیرسازی گفتمان عدالت» گرد آمده و تحقق آنرا دنبال کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد