صرف نظر کردن ایران از انتقال ۳۰۰ میلیون یورو از وجوه خود در آلمان به کشور

ایران و آلمان

اخیرا مطبوعات آلمانی اعلام کردند: ایران از تصمیم خود برای انتقال ۳۰۰ میلیون یورو از وجوه نزد بانک مشترک ایران و اروپا در آلمان صرف نظر کرده است.

به گزارش آسوشیتد پرس، تاکنون خبرگزاری آلمان، روزنامه “زود دویچه تسایتونگ”، ” ان د ار” و “و د ار” خبر داده‌اند که ایران به سازمان تنظیم مقررات مالی آلمان ” بافین” اعلام کرده که از تصمیم خود برای انتقال بخشی از وجوه حساب خود در بانک ایران و اروپا که در هامبورگ مستقر می باشد، صرف نظر کرده است.

 آمریکا در ماه‌های اخیر و به دنبال انتشار خبر تصمیم ایران برای انتقال این وجوه فشار زیادی به مقامات و بانک مرکزی آلمان آورده بود تا مانع از انتقال وجوه شوند. آمریکا بهانه مخالفت خود با این انتقال وجوه را نگرانی‌های تروریستی و پولشویی عنوان کرده بود.

بانک مرکزی آلمان ماه گذشته اعلام کرده بود تا زمانی که از نحوه مصارف! وجوه و اینکه مطمئن شود وجوه انتقالی ناقض قوانین تحریم مالی و پولشویی نیست، اجازه انتقال این وجوه را نخواهد داد.  

لازم به ذکر است ایران با بیان اینکه اتباع این کشور برای پرداخت‌های ارزی در سفرهای خارجی خود به دلیل تحریم کشور توسط شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت اعتباری با مشکل مواجهند، خواستار برداشت از حساب خود در بانک تجارتی ایران و اروپا برای پرداخت ارز مسافرتی شده بود.

پیشتر ریچارد گرتل (سفیر آمریکا در آلمان) در مصاحبه با نشریه بیلد که نخستین بار خبر تلاش ایران برای انتقال این وجوه را مخابره کرده بود، گفت: از دولت آلمان می‌خواهیم در بالاترین سطح به این موضوع ورود کند و جلوی این انتقال را بگیرد.

ملاحظه: نحوه برخورد اروپا که خود یکی از طرف های مذاکره کننده در برجام بوده با ایران، بخوبی نشان می دهد که به هیچ وجه نمی توان روی اروپا حسابی باز کرد و همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند دولت باید نسبت به همکاری اروپا با ایران در مورد برجام قطع امید کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد