تصویب لایحه FATF در مجلس شورای اسلامی؛ یک گام اساسی به سمت خود تحریمی

با وجود اعتراضات گسترده مردم، نخبگان، پیگیری‌های مکرر برخی نمایندگان و همچنین اعلام مخالفت ستاد کل نیروهای مسلح، مجلس با یکی از لوایح چهارگانه FATF تحت عنوان کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) موافقت کرد.

نمایندگان مجلس در جلسه یکشنبه (۹۷/۷/۱۵) لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) را تصویب کردند.

ملاحظه: ابوالفضل حسن بیگی در گفتگویی اظهار داشت: نماینده ستاد کل نیرو‌های مسلح در صحن مجلس سخنرانی قوی و مستدلی در مخالفت با لایحه CFT انجام داد و نمایندگان تقریبا قانع شدند که رای به CFT به معنای چراغ سبز به آمریکا برای اعمال فشار بیشتر به ملت ایران است.

اقدام مجلس در حالی انجام شد که ۹۰ درصد توصیه های FATF مدتهاست اجرا می‌شود و نه تنها گِرهی از مشکلات کشور باز نکرده که حتی به وخامت اوضاع اقتصادی هم افزوده است؛ فقط بعنوان نمونه: اطلاعات ۴۰۰ صرافی و بانک خارجی از طریق FATF به دشمن داده شده که این امر مشکلات زیادی را در بازار ارز ایجاد کرده است.

در خلال صحبت های موافقین و مخالفین، نکاتِ مهم دیگری وجود دارد که اطلاع از آنها، می‌تواند به فهم بهترِ آنچه در سیاست داخلی و خارجی ایران و شیوه‌های تصمیم‌گیری می‌گذرد و عمدتا مردم از آن اطلاعی ندارند، کمک کند:

دهقان؛ نماینده مخالف پیوستن به لایحه فوق: علت قیمت ۱۹ هزار تومانی دلار، از الزامات FATF بود

در دو سال گذشته دوستان به خاطر اینکه می خواستند ثابت کننند که با هنجارهای بین المللی هماهنگ هستند اجازه ندادند که ارز وارد کشور شود.

نقوی حسینی؛ نماینده مخالف الحاق: آقای لاریجانی که جلسات متعدد تشکیل دادید که FATF تصویب شود، چرا بعد از صحبت رهبر انقلاب یک جلسه تشکیل ندادید تا مطالبه رهبری از نمایندگان را عملیاتی کنیم؟

(ظریف) به شما گفته اند: اول برجام بعد FATF بعد موشکی و بعد حقوق بشر را حل کنید.

 فیضی، نماینده موافق: پیام کتبی رهبری را آقای حجازی به آقای لاریجانی داده و اعلام کرده منظور رهبری کلیه کنوانسیون ها بوده نه این مورد خاص!

علی لاریجانی: من از رهبری درباره بررسی لوایح سوال کردم و ایشان نظرشان را گفتند و من هم برایتان خواندم. در این نامه آمده است:
«نسبت به موافقت و عدم موافقت درباره لوایح ۴ گانه به دنبال فرمایشات معظم له آمده است که ایشان با بررسی این لایحه مخالفتی ندارند تا مسیر قانونی خود را طی کند.»

نقوی حسینی، نماینده مخالف: آقای روحانی یک خط بنویسد و تضمین دهد که اگر FATF تصویب شد، تمام مشکلات مالی و بانکی حل میشود و اگر حل نشد رییس جمهور را استیضاح و رای عدم کفایت بدهید؛ در آن صورت ما هم به FATF رای می دهیم.

جواد ظریف در مجلس: نه من؛ نه رییس جمهور نمی‌توانیم تضمینی بدهیم که این لوایح مشکلات ما را حل کنند!

ظریف پیش از این نیز گفته بود : اینکه فکر کنیم با تصویب این لوایح، همه مشکلات ما حل می شود، تصور اشتباهی است اما یکی از بهانه‌های مهم از آنها گرفته می‌شود.

قبلا نیز گفته شد که با اجرای استانداردهای FATF نه تنها تحریمی لغو نمی‌شود، بلکه تحریم‌های دقیق‌تر، سخت‌تر و موثرتری هم اضافه خواهند شد!

زیرا کارگروه نهاد مالی دربست در اختیار قدرت های غربی خصوصا آمریکا قرار دارد (رئیس فعلی این نهاد، دستیار وزیر خزانه‌داری آمریکاست) لذا همه کشورها را ملزم می‌کند تا کل نظام بانکی و اطلاعاتِ تراکنشات مالی خود را در اختیار دشمن قرار دهند.

اطلاعاتِ بدست آمده از جزئیاتِ اقتصاد ایران از طریق اجرای مقررات FATF، برای آمریکا ذی‌قیمت و بسیار حیاتی است چرا که در نظر دارد از این اطلاعات برای شناخت دقیقِ هست و نیست اقتصاد ایران و شناخت گلوگاه ها و عناصر اصلی آن استفاده کند.

لذا از این به بعد تعاملات مالیِ، نظامی، امنیتی، دارویی، غذایی و بسیاری دیگر از موارد مهم و حیاتیِ اقتصاد کشور، روی میز خزانه‌داری آمریکا بوده و این کشور با این اطلاعات مهم و گران‌قیمت، دیگر مشکلی برای ضربه زدن به ایران نخواهد داشت.

در هر صورت آمریکا ما را تحریم می‌کند؛ روز به روز هم این تحریم‌ها را تشدیدخواهد نمود و ایران نیز راهی جز یافتن راه های مخفی و امن برای دور زدن تحریم‌ها ندارد؛ اما FATF این امکان را از بین می‌برد.

در توصیه شماره ۷ «کارگروه ویژه اقدام مالی، FATF» آمده است:

«در اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد در ارتباط با جلوگیری، سرکوب و توقف اشاعه سلاح های کشتار جمعی و تأمین مالی آن، کشورها باید تحریم های مالی هدفمند را به اجرا گذارند. قطعنامه‌های یادشده، کشورها را ملزم می کنند برای اطمینان از این که هیچگونه وجه یا دارایی دیگری، به طور مستقیم یا غیرمستقیم، در اختیار شخص یا نهادی قرار نگیرد که توسط یا به موجب اختیارات شورای امنیت سازمان ملل متحد تحت فصل هفتم منشور ملل متحد معین شده‌اند و یا اشخاص مزبور از آن وجوه یا دارایی ها بهره‌مند نشوند، بدون تاخیر، وجوه و دارایی های آنها را مسدود کنند»

طبق این توصیه، ایران باید همه افراد و نهادهایی که مستقیم یا غیرمستقیم مرتبط با اشاعه سلاح کشتار جمعی (از نظر آمریکا می‌شود صنایع موشکی ایران) هستند را تحریم کرده، اجازه فعالیت به آنها ندهد و بدون تأخیر و فورا اموال آنان را مسدود کند!

در واقع برجام موشکی در کار نیست، آمریکا و اروپا به نمایندگی از او، به راحتی و با مستمسکی بنام FATF اهداف خود برای انهدام برنامه موشکی ایران را دنبال خواهد کرد، حتی نیازی نیست مثل برجام هسته‌ای هم امتیازی هرچند اندک بدهد!

متاسفانه بافت فعلی مجلس، بیانگر این وضع بود که لایحه ای خلاف مصالح و منافع ملی را تصویب نماید اما بحول و قوه الهی از شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام این انتظار و امیدواری وجود دارد که با وتوی لایحه مذکور، راه تسلط بیگانگان بر کشور را مسدود و مانع از رسیدن آنها به هدف شوم شان شوند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد