طرح قریب الوقوع لایحه FATF در مجلس و تصمیم جدی غربگراها بر تصویب آن

اخبار و گزارش های متعددی حاکی از عزم مجلس بر طرح مجدد لایحه FATF در مجلس و تصویب آن علیرغم مخالفت کارشناسان دلسوز و اینکه در صورت تصویب، نه تنها گشایشی حاصل نمی شود بلکه وضعیت به مراتب بدتر نیز خواهد شد.

ملاحظه: در سال ۲۰۱۳ گردانندگان و متولیان FATF (که مشخصا هفت کشور صنعتی هستند) روش خود را در مبارزه با پولشویی تغییر داده و منطق شناسایی ذینفع نهایی را جایگزین کردند؛ به این معنا که در هر مبادله مالی باید ذینفع نهاییِ آن مبادله شناسایی و روشن شود که نفعِ نهایی به جیب چه کسی یا چه نهادی رفته است.
این منطق باعث افزایش ریسک مبادلات مالی شده یعنی نهادهای مالی در راستای مبارزه با پولشویی باید ابتدا مشخص می‌کردند که در نهایت چه کسی یا چه نهادی از فلان مبادله سود خواهد برد؛ طبق آمارهای بین‌المللی نتیجه این تغییر سیاست، چیزی جز کاهش ۵۳ درصدی مبادلات بانک ها و صرافی‌های بزرگ در سطح جهان نبود.
حالا اگر ایران که بیشترین تعداد از اعضای SDN لیست (لیست ویژه تحریم‌های آمریکا) را دارد، اطلاعات درخواستی FATF را تهیه و تراکنشات مالی‌اش را برای کشورهای بیگانه شفاف نماید، طبیعی است که ریسک مبادلات بانکی با ایران برای بانک‌ها و صرافی‌های بین‌المللی بسیار بیشتر خواهد شد؛ چرا که باید در هر مبادله مالی مشخص کند که آیا ذینفع نهایی این مبادله در لیست تحریم (SDN) قرار دارد یا نه؟ اگر ذینفع نهایی در لیست تحریم باشد، آن بانک مشمول جریمه‌های سنگین و چندین میلیارد دلاریِ آمریکا خواهد شد و این هیچ معنایی جز کاهش مبادلات بانکی با ایران ندارد.

از این‌رو پذیرش FATF نه تنها موجب بهتر شدن وضعیت مبادلات مالی و بانکی نمی‌شود، بلکه وضعیت را به مراتب بدتر هم خواهد کرد.

از قرار معلوم تکرار سناریوی برجام، این‌بار در FATF نیز درحال اجراست: ۱۴ شهریور ۱۳۹۷| پروانه مافی نماینده اصلاح طلب مجلس: لوایح ۴ گانه که در حال تصویب در مجلس است و FATF یکی از آنهاست، می‌تواند تبادلات پولی بین المللی ما را تسهیل کرده و از دستاورد این اتفاق ضمن ثبات در بازار ارز می‌توان قیمت آنرا حتی به میزان ۵۰% قیمت فعلی کاهش دهد.

 ۴ شهریور ۱۳۹۷| مسعود پزشکیان: FATF را نپذیریم، هیچ بانکی با ما معامله نمی‌کند.

🔹۲۰ خرداد ۱۳۹۷| علی مطهری: مسئولان کشور باید این موارد را برای مردم توضیح دهند و بیان کنند که در صورت عدم تصویب این لایحه چه مشکلاتی برای بانک های ما و مردم ایجاد می شود؛ تصویب این لایحه هیچ خطری برای ما و برای گروه های مبارزی مانند حزب الله و حماس ندارد.

 ۳۱ شهریور ۱۳۹۷| جواد ظریف: اینکه فکر کنیم با تصویب این لوایح همه مشکلات ما حل می شود، تصور اشتباهی است، اما یکی از بهانه‌های مهم از آنها گرفته می‌شود.

نکته بسیار مهم و اساسی در مورد پذیرش FATF اینست که عوامل اصلی پشت پرده آن آمریکا و هم پیمانانش از جمله رژیم هیونیستی و آل سعود است و آنها درصددند تا به هر شکل ممکن در عرصه اقتصادی، ایران اسلامی را به چالش کشیده و دچار بحران نمایند؛ در شرایطی که هنوز اطلاعات پولی و مالی ما را ندارند امکان دور زدن تحریم ها و مبادلات بانکی وجود دارد اما با پذیرش شروط ۴۳ گانه FATF و واگذاری اطلاعات مورد نظر دشمن، عملا خود را در برابر دشمن خلع سلاح کرده و تیغ تحریم را تیز خواهیم کرد که این کار اگر از روی خیانت نباشد، کاری احمقانه و ابلهانه است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد