فیسبوک

سرقت اطلاعات ۸۷ میلیون کاربر فیسبوک توسط شرکت سهامی کمبریج آنالیتیکا

فیسبوک

                               صفحه فیسبوک

چند روز قبل زاکربرگ؛ موسس فیسبوک پس‌ از ۱۴ سال کار و جذب بیش از ۲ بیلیون کاربر (مخاطب)، به جرم سرقت اطلاعات ۸۷ میلیون کاربر توسط شرکت سهامی کمبریج آنالیتیکا انگلیسی و دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا در مقابل گروهی از اعضای سنا و کنگره آمریکا حاضر و حدود  ۴ ساعت بازجویی شد.

زاکربرگ با قبولی اشتباه خود و دادن اطلاعات شخصی ۸۷ میلیون کاربر به شرکت کمبریج آنالیتیکا از مردم عذرخواهی کرد و این خلاف بزرگ توسط کمبریج آنالیتیکا، شرکتی که با ترتیب داده کاوی و تحلیل داده ها در فرآیندهای انتخاباتی و سیاسی، خدماتی مرتبط به ارتباطات راهبردی ارائه می دهد را تایید کرد!

در سال ۲۰۱۳ این شرکت به عنوان زیرمجموعه گروه اس سی ال و با هدف شرکت در انتخابات ایالت متحده آمریکا تأسیس و در سال ۲۰۱۴ کمبریج آنالیتیکا در انتخابات آمریکا دخالت داشت.

خانواده رابرت مرسر؛ سرمایه دار محافظه کار آمریکایی، مالک بخشی از این شرکت است و این خانواده از عمده اهداکنندگان کمک های مالی به شورش های سیاسی از جمله سوپرپک های وابسته به بولتون، مشاوره امنیت ملی آمریکا است.

فیسبوک دیتاهای جمع آوری شده را مربوط به چند سال پیش خواند و گفت که این دیتاها توسط روانشناس الکساندر کُگان برای اهداف آکادمیک استفاده شده است. اما در سال ۲۰۱۴ این اطلاعات به دست شرکت کمبریج آنالیتیکا افتاده که این شرکت بعدها به استخدام کمپین ترامپ درآمده است.

زاکربرگ همچنین در بخشی از سوال و جواب تایید کرد که توسط گروه تحقیق و بررسی مشاور ویژه اف بی آی که به دنبال رد پای روس ها در انتخابات اخیر آمریکا از سال ۲۰۱۷ تاکنون هستند، مصاحبه شده و همکاری می‌کند.

ملاحظه: در مورد اینکه اصل ماجرا چه بوده باید گفت: در سال ۲۰۱۴ شرکت کمبریج آنالیتیکا، یک محقق آمریکایی/روسی، الکساندر کگان، را برای جمع آوری اطلاعات پایه کاربران فیسبوک استخدام می‌کند. کاربران فیسبوک پس از اتصال به یک اپلیکیشن با نام “آزمون شخصیت شناسی” از طریق فیسبوک، اطلاعات شخصی خود را با سوال و جواب های شخصیت شناسی و سپس اطلاعات دوستان خود را با اتصال به این اپ در اختیار کگان می‌گذارند که در نهایت تعداد کاربران به ۸۷ میلیون نفر میرسد.

نحوه جمع آوری اطلاعات توسط فیسبوک به این صورت است که ابتدا این امکان را به اپ های خصوصی می دهد تا با اتصال به فیسبوک برای خودشان تبلیغ، تحقیق و… انجام دهند. سپس وقتی فردی وارد هر برنامه ای که به فیسبوک متصل است، می شود از او می‌خواهد که دسترسی به اطلاعات پایه اش داشته باشد. مثل اطلاعات شخصی در فیسبوک و اسامی دوستان فیسبوکی وی.

کگان از طریق این اپلیکیشن شخصیت شناسی، مبلغی در حدود  ۸۰۰،۰۰۰ دلار کسب کرده و در نهایت یک کپی از تمامی دیتاها برای خود نگه میدارد. جرم اصلی فیسبوک، اینست که پس از مطلع شدن از این کلاهبرداری، به مدت ۲ سال کاربران خود را از این موضوع مطلع نمی کند و به اعتراف زاکربرگ، “اشتباه کرده است که ادعای شرکت کمبریج آنالیتیکا مبنی بر حذف دیتاها را پذیرفته است.”

حال سوال اساسی اینست که آیا می‌توان به این شبکه اجتماعی بیگانه با آن سابقه کذایی و یا هر شبکه اجتماعی تحت نفوذ بیگانگان اعتماد کرده و اطلاعات خود را در آن منتشر نمود؟ قطعا پاسخ منفی است و در دنیای امروز که متاسفانه اخلاق و امانت داری در مناسبات اجتماعی جایی ندارد نبایستی به این قبیل پیام رسان ها اعتماد و اطمینان کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد