موضع منفعلانه و ذلیلانه دولت در برابر اقدام خلاف عرف و قلدرمآبانه دولت هلند

 

 

 

 

 

 

 

 

عبارت: «۲ نفر از وابستگان سفارت ایران در تاریخ ۷ ژوئن (۱۷ خرداد) از هلند اخراج شده‌اند. و متاسفانه اطلاعات بیشتری در این زمینه نمی‌توانیم ارائه دهیم.» به تازگی توسط رسانه های غربی منتشر و در مورد اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند اطلاع رسانی شده است.

این درحالیست که مسئولین وزارت خارجه موضوع اخراج دیپلمات های ایرانی از هلند را کاملا مسکوت گذاشته و حتی در برابر برخی کنجکاوی های مطلعین، از بیخ منکر همه چیز شدند!

️ حالا و دو روز بعد از آنکه هلندی ها خودشان از ماجرا پرده برداشتند، وزارت خارجه سفیر هلند را به این وزارت احضار کردند!

ملاحظه: با توجه به اینکه اخراج، بالاترین سطح برخورد دیپلماتیک بین کشورهاست و معمولا با واکنش تلافی جویانه ای از همان نوع مواجه می شود، اما برخورد منفلانه و ذلیلانه دولت با اقدام گستاخانه و قلدرمابانه هلند موجب شده تا آنها از موضع طلبکار و دولت برتر برخورد کنند.

موضوع زمانی قابل تامل می‌شود که با گذشت بیش از یک ماه از این واقعه، خبر اخراج دیپلمات‌های کشورمان از خاک هلند نه توسط وزارت امور خارجه کشورمان که از سوی سرویس اطلاعات و امنیت هلند منتشر و مسئولان وزارت امورخارجه طی یک ماه گذشته در رفتاری عجیب وکاملا انفعالی هیچ‌گونه واکنشی نسبت به این رفتار خلاف عرف و آداب دیپلماتیک از خود نشان ندادند و از درز هرگونه خبری در این زمینه نیز جلوگیری کردند.

تاسف‌آورتر اینکه پس از اعلام خبر اخراج دیپلمات‌های کشورمان از سوی مقامات هلندی و رسانه‌ای شدن آن، مسئولان وزارت امورخارجه در اقدامی متهورانه! سفیر این کشور را احضار کردند تا به زعم خود مراتب اعتراض ایران نسبت به اقدام غیرقانونی یک ماه پیش هلند را به سفیر این کشور منتقل کنند. موضوعی که پیش‌تر با موضع‌گیری عجیب و معلق‌گونه بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه نه تایید شده بود نه تکذیب!

عدم اعلام دلیل اخراج این دو دیپلمات ایرانی، عدم هرگونه واکنش مسئولانه وزارت امورخارجه پس از گذشت یک ماه از این واقعه، عدم درج یک توضیح ولو چند سطری طی ۳۰ روز گذشته از سوی دستگاه دیپلماسی در رابطه با چنین موضوع با اهمیتی که ارتباط مستقیم با عزت و اقتدار کشورمان دارد، از جمله ابهامات و پرسش های متعدد و البته بی‌پاسخی بود، پیرامون این مسئله که سبب شد موضوع دنبال شود.

طبق بررسی‌ها، علت اخراج به جلسه دادگاه بررسی پرونده قتل محمدرضا کلاهی عامل انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی و شهادت آیت‌الله بهشتی و قریب به ۸۰ نفر از مسئولان نظام در دهه ۶۰ با نام مستعار علی معتمد مربوط می‌شود.

به همین جهت دولت هلند نیز در اقدامی طلبکارانه، بجای عذرخواهی از اعطای پناهندگی به یک تروریست جانی، توسط سازمان اطلاعات و امنیت عمومی این کشور، سفیر کشورمان در هلند را احضار و ضمن نسبت دادن اتهام قتل این تروریست جانی و یک تروریست تجزیه‌طلب دیگر به جمهوری اسلامی ایران، خواستار اخراج دو تن از دیپلمات‌های کشورمان از خاک این کشور می‌شود.

سازمان اطلاعات و امنیت عمومی هلند همچنین علاوه بر انتساب اتهامات متعدد به کشورمان، به سفیر ایران تاکید می‌کند که سفارت و وزارت امور خارجه حق رسانه‌ای کردن این موضوع را ندارند و متاسفانه دستگاه دیپلماسی کشورمان نیز در موضعی حقارت‌بار و منفعلانه کاملا طبق دستور سازمان اطلاعاتی هلند عمل کرده و ضمن پذیرش اخراج این دو دیپلمات، از رسانه‌ای شدن آن جلوگیری می کند.

کاملا بدیهی است مادامی که مشی دولت در برابر اقدامات گستاخانه غربی ها، انفعال و وادادگی باشد، در کلیه عرصه ها و تعاملات سیاسی- اقتصادی اعم از برجام و غیربرجام بایستی منتظر زورگویی از طرف دشمن و تسلیم و انقیاد از طرف دولتی ها باشیم و براین مبنا نه تنها اروپا قدمی برای حفظ برجام و دادن تعهد اجرایی به ایران برنمی دارد بلکه با همکاری آمریکا و رژیم صهیونیستی کشور و نظام را درتنگنای بیشتری قرار داده و از هر اهرمی علیه ما استفاده خواهند کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد