روز گذشته (۹۶/۱۱/۳۰) مطلع شدم که سفیر هند در تهران در حین پیاده روی صبحگاهی افتاده و پایش شکسته و یک راننده تاکسی ایرانی به داد وی رسیده و علاوه بر اینکه سفیر را به بیمارستان رسانده، هزینه های اولیه پذیرش بیمارستان را از جیب خود پرداخت کرده و … .

ظاهرا سفیر هند در تهران عادت داشته هر روز صبح در خیابان های اطراف منزلش در شمال تهران پیاده روی کند و طبق معمول هفته قبل که برف آمده بود، پس از بیدار شدن، در خیابان ها به پیاده‌روی پرداخته اما به دلیل برف، لیز خورده و پایش شکسته و آسیب به حدی بوده که وی نمی توانسته از جای خود بلند شود. و چون فقط لباس ورزشی به تن داشته و تلفن همراه و یا کارت شناسایی و یا کیف پول همراهش نبوده و به دلیل بارش برف هیچ کس در آن ساعت در خیابان تردد نمی کرده، امکان خبر کردن کسی را هم نداشته است.

در همین حین یک راننده تاکسی که صبح زود برای کسب روزی در حال گشت در منطقه بوده وی را پیدا و سریعا بلند می کند و به بیمارستان می رساند. با توجه به اینکه آقای سفیر چیزی همراه نداشته راننده تاکسی هزینه های پذیرش بیمارستان را از جیب خود پرداخت می نماید و تا زمانی که کارمندان سفارت خبردار شده و به بیمارستان می آیند، چند ساعت همراه سفیر در بیمارستان می ماند.

علیرغم اینکه سفیر و کارمندان سفارت اصرار می کنند که حداقل هزینه های راننده تاکسی را پرداخت نمایند، وی از دریافت هزینه ها خودداری می نماید و به آنها می گوید: “سفیر مهمان ما ایرانی ها هست و ایرانی ها اینقدر بی معرفت نیستند که مهمان خود را در خیابان ول کنند، شما فقط صلوات بفرستید برای من کافی است”. راننده ضمن خودداری از دریافت هرگونه هزینه ای پس از اطمینان از اینکه وضعیت سفیر خوب است و کارمندان سفارت حضور دارند به کارهای وی رسیدگی کنند، بیمارستان را ترک مینماید.

ملاحظه: در کمتر جای جهان خصوصاً در خاورمیانه آنقدر امنیت برای یک سفیر برقرار می باشد که با خیال راحت بتواند بدون محافظ صبح زود در خیابان های شهر به پیاده روی بپردازد و شاید در کمتر جای جهان شما افرادی را پیدا کنید که حاضر باشند از روزی خود بزنند و به کمک دیگران بشتابند.

بله؛ کسی به راننده های تاکسی ایرانی نیاموخته بود که دیپلماسی به اصطلاح فرهنگی و یا اجتماعی داشته باشد و راننده تاکسی به هیچ وجه اطلاع نداشت که فرد آسیب دیده سفیر یک کشور خارجی است، و فقط از بابت رأفت اسلامی و احساس نوع دوستی دست به هچین اقدامی زده است اما حیف و صد حیف که غربی ها این مسائل را درک نمی کنند و فقط خود را منادی حقوق بشر می دانند که روزانه صدها و هزاران نفر را می کشند و خم به ابروی خود نمی آورند!!

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد