تحلیلی درمورد چرایی برجسته کردن موضوع خط تماس پس از حمله موشکی ایران به مقر داعش از سوی آمریکایی ها

در پی حمله موشکی و پهبادی اخیر ایران به مقر داعش در شرق فرات، ژنرال جوزف وتل؛ فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا اعلام کرد که ایران می تواند از خط تماس نظامی ویژه ممانعت از درگیری پیش از انجام حملات هوایی در سوریه استفاده کند.

وی افزود: ما کانال ارتباطی حرفه ای و خوش ساختی با روس ها داریم که به خوبی کار کرده است و در حالی که در این حریم هوایی بسیار پیچیده (در سوریه) عملیات انجام داده ایم، ایمنی نیروهای هرکداممان را حفظ کرده است؛ بنابراین گمان می کنم چیزی در دسترس است که آنها (ایرانی ها) همین حالا می توانند از آن استفاده کنند.

ملاحظه: در مورد اینکه چرا پس از عملیات موشکی ایران علیه پایگاه های داعش در سوریه، آمریکا موضوع خط تماس نظامی و لزوم استفاده از آن توسط ایران را رسانه ای نموده و برآن پافشاری دارند، نکاتی وجود دارد که از جمله:

– آمریکایی ها و سایر نیروهای غربی مستقر در سوریه بر این باورند که از این به بعد سطح مانور عملیاتی نیروهای مستشاری ایران و مابقی نیروهای وابسته به محور مقاومت در سوریه به نحو بارزی افزایش خواهد یافت.

– موضوع دیگری که ستاد ارتش آمریکا را مجبور ساخته تا طرح ارتباط مستقیم نظامی را مطرح کنند، احتمال هدف قرار گرفتن پایگاه های آنها در نقاط مختلف بویژه در سوریه است؛ چه اینکه اخیرا سردار سلیمانی تهدید کرده بود که در صورت حمله آمریکایی ها به حشدالشعبی عراق، درب های جهنم به روی آنها باز خواهد شد.

– با توجه به شرایط بسیار شکننده محل استقرار نیروهای خارجی در سوریه، آمریکایی ها تا مدتی از عملیات نظامی فراگیر یا گسترده در سوریه خودداری و مسائل مختلف مرتبط با وضعیت خود را ارزیابی می کنند.

– موضوع مهمی که فعلا برای واشنگتن حائز اهمیت است، چگونگی و نحوه تعامل با گروه های تروریستی تحت حمایتش در سوریه و نیز کشورهای وابسته به آمریکاست تا به نوعی آنها را امیدوار به مقابله با حملات احتمالی ایران نماید که بعید است به این زودی ها بتوانند آثار روانی آنرا از بین ببرند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد