پشت پرده رایزنی‌ها و میانجی‌گری پوتین در تهران

سعودی‌ها در طول ماه‌های گذشته میانجی‌های متعددی را به تهران گسیل کردند تا شاید بتوانند نظر ایران را برای مذاکره جلب کنند. اما ایران هیچ وقت این میانجی‌گری‌ها را قبول نکرد و برای آن دلایلی هم داشت. ایران عموما متحد باوفایی است، اگر نتواند به دوستان خود کمک کند، دست کم زیر پای آنها را جارو نمی‌کند.

سفر شاه سعودی به مسکو، از خیلی جهات مهم بود. شاید در پشت پرده این سفر یک قرارداد چند میلیارد دلاری خرید سلاح قرار داشت، اما مهمترین نکته سفر سلمان بن عبدالعزیز به مسکو، درخواست از پوتین برای میانجی‌گری با تهران بود. چرا که به باور وی، ایران و مسکو روابط راهبردی داشتند و حرف پوتین در تهران خوب خوانده می‌شد.

پوتین دو هفته پیش به تهران آمد و حامل پیام سلمان به مقامات ایرانی بود. او در دیدار با رهبری درخواست سعودی‌ها را برای مذاکره مطرح کرد. اما ایران به این درخواست «نه» گفت و طرف روسی از همان تهران مخالفت ایران را به عربستان اعلام کرد.

در مورد اینکه چرا ایران با مذاکره با عربستان مخالفت می‌کند، برای اولین بار بود که به دلیل احترام به مقام ارشد روس، توضیحاتی به وی داده شد و این توضیحات تکمیلی چند روز بعد به ریاض منتقل شد. ایران می‌گوید سعودی‌ها مذاکره را برای رفع نیازها و مشکلات خودشان می‌خواهند و آن هم در راستای فشار بر طرف یمنی برای پذیرش این نکته است که طرف سعودی در جنگ پیروز شده است.

مقامات ایرانی به پوتین گفتند که سعودی‌ها فکر می‌کنند پیشنهاد مذاکره «وسوسه‌انگیز» در مورد یمن مانند باز کردن گذرگاه و گشودن همه مرزهای هوایی، دریایی و زمینی را در پی رسیدن به یک توافق داده‌اند، ولی این پیشنهاد مختصر، به مذاکرات مکرر مانند دولت وفاق ملی، شورای ریاست، دوره انتقالی که به انتخاب رئیس جمهور منتهی شود، همزمان با آن عقب کشیدن انصارالله از شهرهای حدید، تعز و صنعا را در بر دارد.

از آنجایی که «نیاز» عامل مهم روی آوردن سعودی‌ها برای «درخواست مذاکره» با ایران شده، ایران هم این درخواست را تا همیشه رد می‌کند. چرا که به باور دیپلمات‌ها و امنیتی‌های ایران، سعودی‌ها دست از دشمنی خود با ایران بر نمی‌دارند و این مساله را به پوتین و برخی دیگر از میانجی‌ها و فرستاده‌های دیگر هم گفتند.

پیش‌بینی تهران پس از میانجی‌گری پوتین که آخرین امید سلمان و بن سلمان بود، درست از آب درآمد و آنها از روی عصبانیت دو اقدام عجیب را صورت دادند. نخست سعد حریری را بازداشت کردند که برایشان هیچ آبرویی در حوزه بین‌الملل نگذاشت و شکست نهایی را به ارمغان آورد و سپس روی آوردن به اتحادیه عرب که به محل خیمه‌شب بازی با دلارهای سعودی تبدیل شده است.

پس از این اقدامات، مقامات تهران حتی از پیشنهادات اولیه‌ای هم که برای مذاکره داده بودند شانه خالی کرده و تاکید کردند که سعودی‌ها با همان نردبانی که با آن بالا رفته و یمن را ویران کردند باید پایین بیایند. از این‌رو، این از کم‌خردی سعودی‌ها است که مذاکره را فقط و فقط به یمن محدود کرده‌اند و از عدم هوشیاری آنهاست که نمی‌دانند تهران به‌جز مذاکره همه‌جانبه چیزی را قبول نخواهد کرد.

در پایان هم باید به یک نکته اشاره کنیم و آن اینکه تهران به سعودی‌ها این پیام را داده است که پنبه فشار بر نیروهای مقاومت و ارتش یمن را از گوششان بیرون کنند، چرا که تصمیم نهایی بر عهده کسانی است که در طول این دو سال با مقاومت خود، متحمل مشکلات بسیاری شد‌ه‌اند. به عبارت دیگر، دروازه «تهران» نه از مسکو یا بغداد، بلکه از «صنعا» می‌گذرد و نه بر عکس.

ملاحظه: همانطوری که قبلا بارها براین نکته تاکید شده، شیوخ کودن و فاقد بینش سعودی هنوز در گذشته سیر میکنند و توانایی درک مسائل روز را ندارند لذا کرارا مرتکب اشتباهات فاحش شده و هزینه های سنگینی را متحمل می شوند و بدون هیچ گونه دستاوردی حتی نزدیک ترین دوستان منطقه ای و فرامنطقاه ای خود را براحتی از دست می دهند و دقیقا به همان گاو شیردهی شبیه شده اند که با چشمان بسته و بدون درک مقتضیات منطقه با صرف میلیاردها دلار، تصمیمات عجولانه و احمقانه میگیرند و متعاقب آن شکست را متحمل می شوند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد