ولیعهد سعودی

بسیج افکار عمومی جریانات سیاسی عراق علیه ایران به دلیل یک موضع گیری ناشیانه

ولایتی

                                       دکتر علی اکبر ولایتی

علی اکبر ولایتی از ۱۵-۱۸ فوریه برای انجام برخی دیدارهای رسمی به عراق سفر کرد. وی در جریان این سفر اظهاراتی در خصوص مسائل مربوط به امور داخلی عراق، از جمله انتخابات آینده،داشت ، که باعث بروز برخی اختلاف در صحنه سیاسی عراق شد.

برخی اظهارات علی اکبر ولایتی در عراق که به صورت رسمی در کنفرانسی مطرح و توسط رسانه های عراقی نیز گزارش شده، باعث سوءاستفاده و موج سواری جریان های ضدایرانی در بغداد و تخریب وجهه جمهوری اسلامی گردیده به گونه ای که گروه های حامی ایران این روزها و پیش از انتخابات مهم عراق، در موضع ضعف قرار گرفته اند.

ولایتی در سخنرانی ۱۷ فوریه خود، در کنفرانس تأسیس مجمع عراق وحدت اسلامی در بغداد گفت: “ما اجازه نخواهیم داد لیبرال ها و کمونیست ها در عراق حکومت کنند.”

وی به اتحاد انتخاباتی بین جنبش صدر، جنبش مدنی و حزب کمونیست عراق در انتخابات آینده اشاره داشت زیرا از زمان برگزاری انتخابات پیشین عراق در سال ۲۰۱۴، رهبر جنبش صدر یعنی مقتدی صدر، موضعی علیه ایران اتخاذ کرده است.

رائد فهمی، دبیر کمیته مرکزی حزب کمونیست عراق، که در انتخابات با ائتلاف سایرون (متحد با جنبش صدر) حضور خواهد داشت، اظهارات ولایتی را دخالت ایران در امور داخلی و برخلاف قانون اساسی عراق خواند!

علاوه بر این، اظهارنظر دکتر ولایتی موجب خشم سایر نهادهای مدنی عراق نیز شد. فائق الشیخ علی که یکی از اعضای پارلمان عراق که وابسته به جنبش مدنی است در همان روز در فیس بوک نوشت: “این سخنان ولایتی نشان از تحقیر و نادیده گرفتن عراقی ها دارد! جنبش مدنی، لیبرال ها، کمونیست ها، ناسیونالیست ها، دموکرات ها و همه مردم شریف عراق اجازه نخواهند داد علی اکبر ولایتی در امور عراق دخالت کند.”

از سوی دیگر، جریانات سنی نیز با اظهارات ولایتی برآشفته شدند و عبدالکریم ابطن، نماینده مجلس و رهبر برجسته جنبش ملی عراق، در یک مصاحبه تلویزیونی در این خصوص گفت: “ما برای ولایتی یا هر شخص دیگر کار نمی کنیم. … ما عراقی هستیم. پروژه ملی ما یک پروژه عراقی است. حتی اگر ولایتی قدرتی بیش از یک یا دو مقام عراقی داشته باشد، این قدرت به پایان خواهد رسید. ما به کسی اجازه نخواهیم داد که در امور عراق دخالت داشته باشد.”

 

حیدر نوری صادق الملا، یکی از مقامات ارشد جبهه گفتگوی ملی عراق نیز در این رابطه گفت: «ابزارهای ایران در عراق دیگر نمی توانند کارت های فرقه ای عراق را بازی کنند، زیرا مردم عراق از چنین مانورها و تاکتیک هایی مطلع شده اند. بنابراین، ایران در تلاش است تا نتایج انتخابات را به گونه ای طراحی کند که از دستور کارهای این کشور حمایت کند.»!

ملا در پایان سخنان خود از وزارت امور خارجه عراق خواست در قبال سخنان این مقام ایران موضعی جدی تر اتخاذ کنند و گفت: “عراق هرگز مایل نیست به بخشی از سیاست های فرقه ای ایران در منطقه تبدیل شود.”

ملاحظه: با درنظر گرفتن وضعیت بسیار پیچیده عراق، نفوذ و اثرگذاری محور غربی-عربی در آن کشور و هزینه های هنگفتی که علیه محور مقاومت در آن کشور هزینه می شود، همچنین موقعیت راهبردی عراق در منطقه و عوامل متعدد دیگر، مسئولین سیاسی کشورمان قاعدتاً نبایستی به مسائلی دامن بزنند که سبب بهره برداری سوءدشمن شده و علیه مواضع اصولی کشورمان به کار گرفته شود. جمهوری اسلامی ایران طی دهها سال توانسته با کمک به شیعیان عراقی موجبات رهایی نسبی از چنگال آمریکای جنایتکار، داعش و سایر گروههای تکفیری وابسته به رژیم آل سعود، غائله استقلال کردستان و… را فراهم نموده و محور مقاومت را در این کشور تقویت نماید لذا هرگونه اظهار نظر شائبه برانگیز می تواند موجب قوت گرفتن گروه های وابسته به دشمن در فضای ملتهب عراق شده و در انتخابات آتی عراق اثرگذار باشد. شایان ذکر است در چند روز گذشته بن سلمان، ولیعهد سعودی نیز به بهانه مسابقه فوتبال بین تیم های دو کشور با نخست وزیر عراق تماس تلفنی برقرار و قول ساخت یک ورزشگاه در عراق را داده است یعنی عوامل دشمن به شدت درصدد پیدا کردن روزنه ای برای ورود به صحنه سیاسی عراق است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد