برجام و چالش های امنیتی پیش رو

آقا

                              مقام معظم رهبری

اخیراً یکی از فعالان سیاسی (آقای وحید یامین پور) در فضای مجازی به سؤالی در مورد اینکه «چرا رهبر معظم انقلاب برجام را آتش نزدند» پاسخ گفته که عیناً به آن اشاره می شود:

در طی روزهای اخیر پس از خروج آمریکا از برجام، بسیاری می پرسند چرا علیرغم تحقق پیش بینی ها و افشا شدن ضعف های ساختاری سند سفهی برجام، رهبر (معظم) انقلاب برخلاف سخن پیشین خود مبنی بر آتش زدن برجام، باز هم به دولت مجال داد تا برجام را از طریق اخذ تضمین از اروپایی ها ادامه دهد؟

برای درک موضع رهبر (معظم) انقلاب دو نکته به نظر می رسد:

اول: موضع دولت و سخنان آقای رئیس جمهور دقایقی بعد از اعلام خروج آمریکا از برجام، نشان داد که دولت نمی خواهد مسوولیت این شکست را بپذیرد و تصمیم دارد با تاکید بر چند جانبه بودن این تعهد، همچنان از جسم بی رمق برجام استفاده تبلیغاتی کند. بنابراین چنانچه رهبر (معظم) انقلاب رأساً خروج از برجام را اعلام می کردند، پرونده برجام برای سوءاستفاده های تبلیغاتی باز می ماند. بهترین شیوه این بود که ورشکستگی برجام توسط خود دولت اعلام شود چرا که همانطور که رهبر (معظم) انقلاب پیش بینی کردند تضمین کردن واقعی برجام توسط سه کشور اروپایی بسیار بعید به نظر می رسد.

دوم: دولت منتخب مردم طی سه سالی که از امضای برجام می گذرد، در بدترین شرایط خود از نظر مقبولیت و اعتماد عمومی قرار دارد. شکست برجام به عنوان تنها طرح مدیریت کلان کشور و اعلام بازگشتن تحریم ها (که هیچ وقت برداشته نشده بودند) در واقع به معنای ورشکستگی مطلق دولت است. اگر امروز پروژه برجام از دستور کار دولت خارج شود، چه طرحی برای سه سال باقی مانده دولت در دستور کار باقی می ماند؟ تقریباً هیچ!
بنابراین با توجه به خصوصیات روانی و سیاسی دولت، طبعاً می توانیم پیش بینی کنیم با خارج شدن برجام از دستور کار، دولت به ایجاد التهابات روانی کاذب و تحریک احساسات عمومی و بازی با پرونده های حاشیه ای رو خواهد آورد و آسیب چنین دولتی بیش از دولتی است که بناست با لفاظی در مورد آینده مبهم برجام، وقت باقی مانده را سپری کند.
بنابراین باید بین ناامیدی مطلق از بهبود اوضاع و گذران وقت با اندکی امید به آینده، یکی را انتخاب کرد و انتخاب دوم که ما را به آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی و تغییر از طریق صندوق رای نزدیک می کند، عقلانی تر است.

ملاحظه: گرچه مسئولیت مطالب فوق متوجه آقای یامین پور است و در مورد آن اظهارنظری نمی شود اما عنایت و توجه عمیق و دقیق به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با فرهنگیان، نشان می دهد که معظم له با دستگاه ها و نهادی مختلف کشور اعم از اجرایی، نظارتی و قضایی و… اتمام حجت کرده و مسائل زیادی را مطرح فرمودند از جمله اینکه متاسفانه شروط رهبری در پذیرش برجام از سوی دولت و مجلس و سایر نهادها نادیده فرض و این توافق (برجام) بصورت کاملا غیرقانونی تصویب و به اجرا گذاشته شده است که طبعا اگر مجلس، قوه قضاییه، دستگاه های نظارتی و … به وظایف ذاتی خود عمل می کردند، بایستی متعاقب فرمایشات رهبر معظم انقلاب با متخلفان در هر منصب و مسئولیتی برخورد کرده و آنها را به مردم معرفی می کردند؛ همچنین مراجع عظام، ائمه جمعه سراسر کشور، نهادهای عمومی و مردمی با احساس مسئولیت و درک شرایط حساس کشور به میدان آمده و نقش آفرینی می کردند و در هر حال افکار عمومی به سمت و سویی سوق پیدا می کرد که مسئولین اجرایی نتوانند پس از سپردن مقدرات کشور به دست آمریکا و خیانت آن کشور، دو مرتبه به طناب پوسیده سه کشور اروپایی آویزان شده و خسارات جبران ناپذیری به امنیت و اقتصاد کشور وارد کنند.

 بنابراین مقام معظم رهبری در طول پنج سال گذشته همواره نکات اساسی را به مسئولین مربوطه گوشزد کرده و به دفعات آنرا تکرار نموده اند و حالا نوبت مردم و مسئولین دلسوز است که پای کار آمده و منویات معظم له را به منصه ظهور رسانده و پیاده نمایند.

شایان ذکر است فرمانده سپاه پاسداران نیز در همین رابطه با انتقاد از برجام اظهار داشت: ظرفیت ها و توانمندی های زیادی در کشور داریم اما با یک غفلت استراتژیک نیز مواجهیم و آن اینست که از سوی مسئولین بخوبی به توانمندی داخل توجه نمی‌شود و بجای داخل، نگاه ها به بیرون است.

جعفری ادامه داد: البته در شرایط فعلی این موضوع در حال اثبات برای این افراد است اما اگر فرصت را از دست بدهیم، مشکل خواهیم داشت.

وی در ادامه اظهار داشت: دشمنان تلاش‌های ایران در صنعت هسته‌ای را بهانه کردند و تهمت بمب اتم زدند و فشارهایی به کشور آوردند در حالیکه صنعت هسته ای یک نیاز قطعی کشور است.

فرمانده سپاه افزود: به هرحال نتیجه بحثها و مذاکرات چند سال اخیر شد برجام و این برجام بجای اینکه مانع تحریم‌ها شود، بستری شد برای نهادینه سازی تحریم‌ها علیه کشورمان.

جعفری گفت: امروز یک بار دیگر شاهد اثبات این هستیم که آمریکا قابل اعتماد نیست. اقدام آمریکا با هدف شکستن مقاومت ایران انجام گرفته و یک موضوع جدید نیست و سالهاست شاهد خباثت‌های دشمنان هستیم لذا باید متکی به خود بوده و نگاهمان به درون باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد