سوریه

حمله کور و بی ثمر ائتلاف آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه

سوریه

                                       مرکز تحقیقاتی برزه سوریه

ائتلاف آمریکا، فرانسه و انگلیس بامداد روز گذشته (۹۷/۱/۲۵) با شلیک ۱۱۰ موشک ۱۰ نقطه نظامی و تحقیقاتی را در سوریه مورد هدف قرار دادند. این موشک ها از روی دو ناو جنگی آمریکا در دریای مدیترانه و دریای سرخ و هم چنین توسط چندین هواپیمای فرانسوی و انگلیسی (از فواصل دور) شلیک شد. به چند نکته راهبردی در این زمینه اشاره می شود:

۱- مهم ترین مساله اینست که این حمله تک مرحله ای نه تنها هیچ تاثیری بر برتری میدانی سوریه و محور مقاومت نخواهد داشت، بلکه برعکس، بیانگر تهی بودن دست تهدیدکنندگان و انتلاف غربی بود و موجب تقویت توان و جایگاه محور مقاومت شده است. (موضوعی که ائتلاف بدنبال تغییر و یا تاثیرگذاری بر معادلات میدانی سوریه بود.) با توجه به پیش بینی نقاط احتمالی حمله، سوریه و هم پیمانانش طی چند روز گذشته اکثر این مناطق را تخلیه کرده بودند. از این رو در این حمله، خسارت جدی و راهبردی وارد نشده است.

۲- یکی از نقاط قوت در مقابله ارتش سوریه اینست که تمامی ۱۲ موشک شلیک شده به فرودگاه الضمیر (نظامی) در هوا هدف واقع و منهدم شده است. این بدان معناست که در منطقه ای که سوریه اراده و تصمیم جدی بر مقابله داشته، تا این حدّ موفق بوده و جالب اینکه در جریان تهاجم فوق،هیچ یک از مراکز حضور روسیه، ایران و حزب الله مورد هدف قرار نگرفته است.

۳- حملات ائتلاف آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه را باید پایان یافته تلقی کرد و در همین سطح باقی خواهد ماند و این موضوع بیانگر سقف پاسخگویی محور شرارت اروپا_ آمریکا به درخواست ها، کمک ها و قراردادهای صدها میلیارد دلاری عربستان است. در واقع اثبات سخن ترامپ بود که عربستان یک گاو شیرده است که البته برای دوشیدن بیشتر، همسویی هایی در این سطح غیرراهبردی خواهند داشت. لذا از نظر محور شرارت، شلیک این تعداد موشک برای ساکت کردن عربستان و رژیم صهیونیستی کافی است و آنها نمی خواهند (و یا نمی توانند) برای این رژیم ها هزینه بیشتری نمایند.

۴- چیزی که به وضوح در مواضع مسئولین و سران رژیم صهیونیستی و سکوت کامل شان و نیز آرایش نظامی آنها کاملاً مشهود است، نگران جدی آنهاست چرا که آنها (پس از این حمله) منتظر پاسخگویی ایران و محور مقاومت به حمله این رژیم به پایگاه تی فور و شهادت تعدادی از مستشاران ایرانی اند.

۵- از نظر تاثیرات داخلی نیز جریان غربگرا باید این پیام را دریافت کرده باشد که برجام منطقه ای نباید خروجی این حمله تلقی شود. آنچه که پیام غیرمستقیم این حمله به حساب می آید.

۶- این عملیات محور شرارت نشان داد که آمریکا تا چه حد نگران پایگاه های خود در سوریه و منطقه است. در واقع آنها نیز متوجه شده اند که دوران بزن و در رو گذشته است و سوریه و همپیمانانش توان وارد کردن ضربات جدی و تعیین کننده را خواهند داشت.

۷- آخرین نکته که تاسف بار و قابل تامل است، همسویی کامل رژیم ها سعودی و صهیونیستی برای حمله به یک کشور اسلامی _ عربی است. که البته این همسویی در ماه های آینده جنبه علنی تری به خود خواهد گرفت؛ سکوت و حتی حمایت تعدادی از کشورهای اسلامی – عربی در قبال این تجاوز آشکار آمریکا و اروپا به سوریه نیز باید مدّنظر قرار گیرد.

ملاحظه: در یک جمع بندی مختصر می توان مجموعه کار نظامی-سیاسی محور آمریکا-اروپا را بسیار ضعیف و به قول گروه های تروریستی یک کار مسخره ارزیابی کرد که قطعا نتایج فضاحت باری برای بانیان آن بهمراه خواهد داشت.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد