روستای زیبای متکازین در بهشهر؛ پیشانی فرهنگی شمال


روستای متکازین دارای ۶٠٠هکتار اراضی کشاورزی که در آن گندم و جو بصورت دیم کشت می شود و به همین مقدار نیز از اراضی جنگلی منابع طبیعی برخوردار می باشد. رودخانه متکازین نیز یکی از رودخانه های دارای آب در تمام فصول سال است که در منطقه تنگه متکازین دارای آبشارهای پله ای و دیدنی با مناظر زیبای طبیعی می باشد. اطراف این روستا پوشیده از جنگل و کوه است و این کوه ها دارای غارهای زیبا و دیدنی مانند غاربزلی، غار تنورخانه، غار دیوخانه، غار پنگ لی و غارهای متعدد کوچک دیگر می باشد.
اما آنچه این روستا را از سایر روستاها و مناظر زیبای ایران متمایز کرده، سابقه فرهنگی آن است؛ روستای متکازین دارای حوزه علمیه با قدمت ۴٠٠ساله است که هم اکنون نیز دائر بوده و درحال تعلیم و تربیت طلاب و عالمان دینی است و نیز زادگاه عالمانی زاهد و مجاهد همچون حضرت آیت الله حاج سید تقی حسینی نصیری، حضرت آیت الله آقا شیخ ذبیح الله شریفی، حضرت آیت الله سیدآقا واعظ جباری، سیدالعلمای مازندران حضرت آیت الله حاج سیدصابر جباری امام جمعه فقید و عضو مجلس خبرگان رهبری و حدود ٧٠نفر عالم روحانی و طلبه می باشد. این درحالیست که در دوره پهلوی اول، این روستا دارای ٨٠٠ نفر سکنه بوده و باوجودی که قبل از انقلاب مهاجرت خیلی کم صورت میگرفت، در این روستا ٨٠ کارگاه خانگی چاله وجود داشت که خانم های خانه دار این روستا در اوقات فراغت و فارغ از کار کشاورزی مشغول کارهای بافتنی از قبیل دستکش، جوراب، کلاه، کرباس، چوقا، چادر شب، سفره، پاتو، ساق پیچ، چمتا و جاجیم و گلیمچه بوده اند.
علاوه ب این، در هر خانه مرغ های بومی و خانگی به تعداد ١٠٠یا ٢٠٠عدد بود که همه روزه کاسبانی از روستای اطراف برای خرید و فروش مرغ ها و تخم مرغ ها حضور می یافتند.

ملاحظه: در این روستا که مهد علم، اخلاق و شهادت بشمار می رود، عموم مردم اجازه نمی دهند کسی دیش ماهواره نصب کرده و موجبات تهاجم فرهنگی را فراهم کند چرا که اینجا سرزمین مردمانی است که برای حفظ آب و خاک این میهن اسلامی شهد شهادت نوشیده اند و همچنان مردانه پای انقلاب و ارزش های دینی ایستاده اند. آنها براین باورند که باید با امر به معروف و نهی از منکر همگانی، فضایی را بوجود آورد که اهالی روستا از تهاجم همه جانبه فرهنگی دشمن مصون و درامان باشند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد