افشای محتوای مذاکره اروپا با آمریکا در دو هفته منتهی به خروج واشنگتن از برجام

ترامپ و سران عربستان و مصر

                 ترامپ و سران عربستان و مصر

منابع مطلع عربی در بیروت، بخشی از محتوای مذاکرات سه کشور اروپایی با آمریکا درباره توافق هسته‌ای را فاش کردند و گفتند که در دو هفته منتهی به خروج آمریکا از برجام، واشنگتن خواسته‌هایی مطرح کرده که در کنار ایران، بخشی از آن مستقلا درباره حزب‌الله است. 

طبق این گزارش، آمریکا سه پرونده برای سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان مطرح کرده و از آنها خواسته تا تضمین بدهند که با نقش منطقه‌ای حزب‌الله لبنان مقابله خواهند کرد.

روزنامه «الجمهوریه» لبنان: در دو هفته منتهی به اعلام خروج آمریکا از برجام، مذاکراتی در سطح «کارشناسان بلندپایه» سه کشور اروپایی با طرف آمریکایی انجام و به تهیه سه سند منتهی شده تا سرفصل‌های اصلی برای ایجاد تفاهمی آمریکایی-ایرانی و اروپایی-آمریکایی با هدف نجات توافق هسته‌ای (برجام) باشد. 

سند نخست، سند اصلی است که با اصل توافق هسته‌ای مرتبط است. سند دوم عنوان «سند جانبی» (فرعی) دارد و به موضوع موشک‌های بالستیک ایران و مکانیزم نظارت بر آن مرتبط است. عنوان سند سوم، «سند جانبی شماره دو» است که درباره لزوم مقابله با نقش منطقه‌ای ایران است. 

طرف آمریکایی در مذاکرات منتهی به خروج آمریکا از برجام، طبق سند دوم، دو مطلب اصلی از طرف اروپایی خواسته که شامل مقابله سه دولت اروپایی (فرانسه، آلمان و انگلیس) با نقش سپاه پاسداران ایران در منطقه و نیز مقابله با نقشی که حزب‌الله در لبنان دارد. 

طبق این سندها، آمریکا مقابله با حزب‌الله را تقریبا موضوعی مستقل [از سپاه پاسداران ایران] دیده و از طرف اروپایی ضمانت خواسته تا وارد فعالیت‌ جمعی برای مهار فعالیت حزب‌الله در لبنان شوند.

آنچه در طرح آمریکا خطرناک به نظر می‌رسد اینست که دولت ترامپ به شکل فزاینده ای سیاست علیه حزب‌الله را تشدید کرده و از دو زاویه که قبلا وجود نداشته به موضوع نگاه می‌کند؛ اول، اینکه آمریکا قبلا فعالیت خارجی حزب‌الله را جزئی از فعالیت سپاه پاسداران ایران در منطقه قلمداد می‌کرده اما اخیرا در سند شماره دو، حزب‌الله موجودیت و فعالیتی موازی با سپاه در منطقه انگاشته شده نه فعالیتی تابع سپاه. 

دوم اینکه آمریکا تا پیش از این (مثل اروپایی‌ها و حتی کشورهای عربی خلیج فارس) خواستار توقف فعالیت حزب‌الله در خارج از لبنان بوده و با نقش سیاسی و حتی نظامی آن به شکل دفاعی در داخل لبنان، کاری نداشته؛ اما مواضع جدید آمریکا نشان می‌دهد که به مقابله با نقش حزب‌الله در لبنان تغییر کرده است. 

بنا براین گزاش، سه کشور اروپایی در مذاکرات اخیر خود با آمریکا در خصوص «دادن تعهد برای مقابله با نقش حزب‌الله در لبنان» تحفظ نشان داده و گفته‌اند که این مسئله تغییری ریشه‌ای در سیاست کشورهایشان در قبال حزب‌الله ایجاد می‌کند و لذا نیازمند بررسی و طرح آن در بالاترین سطح سیاسی در کشورشان است؛ که با اصرار آمریکا بر این موضوع، توافق شده که موضوع برای بررسی به دیدارهای قریب‌الوقوع در سطح وزرای خارجه آمریکا و سه کشور اروپایی و در صورت نیاز به دیدارهای سران این کشورها، ارجاع داده شود. 

ملاحظه: در پی خروج آمریکا از برجام، گمانه زنی های زیادی در داخل مطرح شد و برخی مسئولین خوش خیال که تاکنون نیز بارها نسبت به غربی ها و تعهد! سپردن آنها، بسیار ناشیانه عمل کرده اند، فوراً بحث ضمانت سه کشور اروپایی را مطرح و تصمیم نهایی کشورمان را منوط به نحوه برخورد کشورهای مذکور کردند در صورتی بارها همین سه کشور عهدشکنی کرده و رفتار متناقض و منافقانه با جمهوری اسلامی داشته و هنوز نیز دارند.

به عنوان نمونه کشورهای مذکور در مذاکراتی که در سال های ۸۲ تا ۸۴ داشتند بارها به تیم مذاکره کننده ایران (به سرپرستی رئیس جمهور فعلی) دروغ گفتند و تعهدات شان را زیر پا گذاشتند.

در شرایط فعلی هم کاملا روشن است که آنها نه تنها به ایران هیچگونه تضمین و تعهدی نمی دهند، بلکه برای تحت فشار گذاشتن ایران به آمریکا و رژیم صهیونیستی تعهد می دهند که یک نمونه آن در این گزارش آمده است.

اساساً اگر هم به فرض سران کشورهای اروپایی در موارد و مسائلی با آمریکا اختلاف نظر جدی هم داشته باشند، در مورد نظام اسلامی به دلیل لابی صهیونیست ها، هیچ اختلاف نظر و تعارض دیدگاهی نخواهند داشت چرا که رهبران و هیات حاکمه در اکثر قریب به اتفاق کشورهای اروپایی تحت نفوذ جدی و همه جانبه صهیونیست ها قرار دارد و نمی توانند خارج از چارچوب تعیین شده برایشان عمل کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد