اخطار رهبری

اهداف و نیات آمریکا از بازی کردن با برگه برجام

اخطار رهبری

از سال گذشته و در اوج رقابت های ریاست جمهوری در آمریکا، بحث برجام و نحوه برخورد با ایران یکی از سرفصل های نامزدها و به ویژه ترامپ بوده و پس از دستیابی به کرسی ریاست جمهوری، کماکان موضوع برجام را در دستور کار خود قرار داده و همچنان با این برگه بازی می کند.

در اینجا سؤال اساسی این است که در مقطع فعلی ترامپ چه راهبردی را کلید زده است؟

در این رابطه اظهارات تند ترامپ درباره ایران که به شدت نیز مورد توجه نخست وزیر رژیم صهیونیستی قرار گرفته؛ اجرایی شدن راهبرد دولت ترامپ در قبال ایران است.

راهبرد دولت ترامپ، دست بالا گرفتن در قبال ایران برای اعمال سخت گیری و آغاز مذاکره مجدد درباره برجام است. در این ارتباط، تمدید تعلیق ۱۲۰ روزه تحریم‌ها و بالا نگاه داشتن ریسک سرمایه‌ گذاری در ایران، تصویب و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، اعلام عدم پای‌بندی ایران به برجام از ارکان این راهبرد است. در این شرایط سکوت و بی‌عملی در مقابل آمریکا، دلخوش بودن به برجام اروپایی و احیانا مذاکره مجدد، خطاهای استراتژیکی است که از یک سو جدول مورد نظر دولت ترامپ را کامل می‌کند و از سوی دیگر کشور را با تحریم‌های جدید، امنیت‌زدایی و بی‌ثباتی مواجه می‌سازد.

شرایط مذکور اقتضا می کند که ایران هم در مقابل آمریکا و لفاظی‌های سخیف ترامپ، دست بالا را داشته باشد. راهبرد دست برتر و پیش دستانه ایران در مقابل ایالات متحده باید توام با حفظ مقتدرانه برجام در برابر رفع تحریم‌ها و اجرای تمام تعهدات از سوی طرف مقابل باشد. فلذا با تهدیدات پیاپی ترامپ و اجرایی شدن راهبرد دولت وی در قبال برجام، نوبت آقای روحانی است که با موضع بالا از عزت ملی، منافع ملی و امنیت ملی ایران دفاع نماید.

شایان ذکر هرنوع انفعال و بی عملی نظام منجر به جسارت بیشتر دشمن شده و منافع ملی را بیش از پیش در معرض مخاطره قرار می دهد لذا اخیرا فرماندهی معظم کل قوا در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی فرمودند: هر حرکت غلط در برجام با عکس‌العمل جمهوری‌اسلامی مواجه خواهد شد.

همچنین معظم له بیان فرمودند: اگر کوتاه بیاییم، دشمن جلوتر خواهد آمد؛ برجام را ببینید؛ آمریکا هر روز یک جلوه‌ای از شرارت خود را نشان می‌دهد و حرف امام را که «آمریکا شیطان بزرگ است»، اثبات می‌کند.

ایشان در بخش دیگری از اظهارتشان فرمودند: مسئولان باید به سردمداران فاسدِ رژیم ایالات متحده آمریکا اثبات کنند که به مردم خود متکی هستند و ملت ایران که ملتی مقتدر است، به برکت اسلام، زیر بار زور نمی‌رود و کُرنش نخواهد کرد. ملت ایران بر مواضع شرافتمندانه و قدرتمندانه خود خواهد ایستاد و در مسائل مهمِ مربوط به منافع ملی، عقب‌نشینی در قاموس جمهوری اسلامی معنی ندارد و پیش خواهد رفت.

ملاحظه: آنچه از ابندای پیروزی انقلاب تاکتون همواره در صحنه های ملی و بین المللی بوقوع پیوسته و تکرار شده، این است که هرجا مسئولین با محافظه کاری و انفعال برخورد کرده اند دشمن جری تر شده و در انقلاب سنگ اندازی کرده ولی در مسائلی که با اقتدار و از موضع عزت برخورد شده دشمن با خفت عقب نشینی کرده و کوتاه آمده لذا در مسئله برجام نیز همین رویه ساری و جاری می باشد.

برچسب ها :

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد