شعله‌های اختلاف بین ایران و عراق در جنگ رسانه‌‌ای و فضای مجازی

 

این روزها در آستانه ماه محرم و نزدیک شدن به راهپیمایی بزرگ اربعین، افکار عمومی دو کشور ایران و عراق آماج حملات گسترده رسانه‌ای و شبکه‌های مجازی است که مردم دو کشور را به دشمنی، کینه‌توزی و نفرت پراکنی علیه مردم کشور مقابل فرا می‌خوانند.

در مدل طراحی شده توسط دشمنان انقلاب اسلامی ایران محور شرارت (آمریکا، رژیم سعودی و رژیم صهیونیستی) قرار است مردم عراق را هوسران و شکارچی دختران و زنان ایرانی معرفی نمایند تا تخم نفرت و دشمنی و عرب ستیزی را در پناه غیرت ایرانی بپراکنند و هم‌زمان در عراق مردم ایران را عجم‌های متجاوز‌ی معرفی می‌کنند که سرزمین عراق را بخشی از سرزمین ایران تلقی و در پناه مبارزه با داعش، قصد تصرف عراق را دارند.

به مردم خوزستان که مشکل آب آشامیدنی دارند، می‌گویند شما از تشنگی تلف می‌شوید چون آب را به عراقی‌ها فروخته‌اند و به مردم عراق می‌گویند ایرانی‌ها (همچون کوفیان) آب کارون را بر شما بسته‌اند.

در بین مردم عراق تخم کینه و نفرت پخش می‌کنند که ایرانی‌ها برق شما را قطع کرده‌اند و به مردم ایران می‌گویند قطعی برق به خاطر سودجویی و فروش برق به عراق است.

پایه و اساس این تفرقه افکنی بر بستر شبکه‌های اجتماعی و مجازی استوار است که یکی از شیوه‌های جنگ نوین به شمار می رود. در این شیوه یک موضوع در اتاق جنگ مجازی طراحی و برای آن دروغ‌های متعدد تولید و به‌عنوان یک خبر صد درصد صحیح منتشر و برای هر دروغ ده‌ها سند و آدرس (که همگی دروغ است) ارائه شده و با استفاده از هنرهای نوین نظیر فتوشاپ اصالت آن دروغ را خدشه ناپذیر می‌کنند.

اختلاف‌افکنی بین ایران و عراق نیز بر بستر شبکه‌های مجازی تحت مهندسی محور شرارت سازمان یافته و به صورت گسترده با دروغ پراکنی به تکثیر نفرت و دشمنی دو ملت و دو کشور مشغولند. برخی از این دروغ‌های منتشره در شبکه‌های اجتماعی از این قرار است:

– پسماندهای آلوده ایران منجر به مسمومیت هزاران نفر از مردم بصره شد؛

– انتشار تصاویر قتل یک عراقی در خرمشهر توسط شهروندان ایرانی که ادعا شده به ناموس ایرانی تجاوز کرده است (که پس از چند ساعت توسط مسئولان خرمشهر تکذیب شد)؛

– انتشار تصاویر و عکس‌هایی مبنی بر ارسال پول مردمان ایران به عراق؛

– جنجال‌آفرینی، بزرگ‌نمایی و برجسته کردن همراهی عراق با آمریکا در تحریم‌های جدید؛

– آتش زدن هورها به تلافی از قطعی برق ایران به عراق؛

– نشان دادن تصاویری مبنی بر توهین مردم عراق به مسئولان ایرانی در عراق در صورتی که تصاویر مرتبط به هیئت عراقی و حادثه کراده بوده است.

در عراق بالاخره تیرهای مسموم وهابیت به هدف نشسته و عده‌ای در روز جمعه ۱۶ شهریورماه به ساختمان کنسولگری ایران در بصره (یکی از اصلی ترین پایگاه‌های حشدالشعبی عراق که شهدای بسیاری در نبرد با داعش داشته‌) حمله کرده و آنرا به آتش می‌کشند و در ایران نیز شبکه وهابی به شدت به دنبال جنجالی مشابه بصره در خرمشهر و آبادان است.

حمله به کنسولگری ایران در بصره، مقارن است با پخش فیلم‌هایی در فضای مجازی در باره اعتراض و حمله به زائران عراقی در برخی از شهرهای ایران از جمله آبادان، که با ادبیاتی تند خواستار خروج آن‌ها از ایران هستند!

ملاحظه: بی‌شک پازل فتنه‌انگیزی و پاشیدن تخم تفرقه بین دو ملت، زمانی کامل می‌شود و طراحان پشت پرده به مقصود خود می رسند که هر دو ملت به بهانه‌های مختلف، دائماً به هم حمله کنند، ناسزا بگویند، تخم نفرت بپاشند و هر تحرک و اقدام مشکوک در این‌سوی مرز، با تحرک و اقدام مشابه و بلکه قوی‌تر در آن‌سوی مرز پاسخ داده شود.

لذا در طراحی دشمن، باید مدام در کوره فتنه انگیزی دمیده شود و بر حجم کمی و کیفی نفرت و کینه افزوده شده و مشترکات فرهنگی و دینی و جغرافیایی و روابط سیاسی، اقتصادی، مذهبی و… دو کشور مورد حمله ناجوانمردانه و تاخت و تاز شبکه‌های اجتماعی قرار گیرد.

در هر حال با عنایت به مزیت های ممتاز محور مقاومت، برخی از مهمترین اهداف دشمن از پروژه اختلاف‌افکنی از این قرار است:

۱ – تکمیل ناتوی فرهنگی با از بین بردن قداست شهرهای مذهبی مشهد مقدس، نجف اشرف، قم‌ و کربلای معلیٰ؛
۲ – تحت‌الشعاع قرار دادن و تضعیف اربعین به‌عنوان بزرگترین اجتماع جهان تشیع؛
۳ – قطع ارتباط ایران در محور مقاومت و شکستن هلال طلایی شیعی؛
۴ – تقویت موقعیت تضعیف شده رژیم سعودی حاکم بر حجاز؛
۵ – امتیازگیری از ایران در جنگ ادلب در سوریه؛
۶ – تقویت جبهه وهابی در داخل عراق؛
۷ – بسترسازی برای راه‌اندازی و تشدید جنگ عرب و عجم؛
۸ – خارج کردن بازار عراق از اقتصاد ایران و جایگزینی سعودی‌ها در اقتصاد عراق؛
۹ – از بین بردن اقتصاد گردشگری حداقل ۸ میلیون گردشگر عراقی و ایرانی؛
۱۰ – اعمال فشار بر مردم عراق از سوی آمریکا جهت مشارکت و همراهی در تحریم‌های آتی؛
۱۱ – جنگ بر سر انتخاب دولت متمایل به آمریکا در عراق؛
۱۲ – استفاده از موج تنفر «مردم ایران علیه عراق» برای تأثیرگذاری در واگرایی مردم ایران از انقلاب اسلامی.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد