تهدید بسیارجدی پوتین علیه غرب وعقب نشینی اروپا از رقابت اتمی با روسیه

جمهوری چک

در پی تهدید بسیار جدی پوتین و هشدار به آمریکا نسبت به لغو پیمان منع گسترش موشک های میانبرد هسته‌ای، «میلوش زمان» رئیس جمهور چک با استقرار موشک‌های آمریکایی در خاک کشورش مخالفت کرد.

وی که با یک شبکه تلویزیونی گفتگو می‌کرد، در پاسخ به این سوال که اگر آمریکا خواستار استقرار موشک در خاک جمهوری چک شود، موضع چک چه خواهد بود، پاسخ داد: دلیلی برای موافقت با این درخواست آمریکا وجود ندارد.

ملاحظه: رئیس جمهور چک در حالی مخالفت خود را با استقرار موشک‌های آمریکایی در خاک کشورش اعلام کرده، که نگرانی‌ها از اقدامات دولت ترامپ درباره خروج از پیمان منع موشک‌های میانبرد هسته‌ای افزایش یافته است.

برخی کارشناسان با هشدار نسبت به تشدید تنش‌های بین‌المللی در شرق اروپا هشدار داده‌اند خروج واشنگتن از پیمان منع کاربرد موشک‌های هسته‌ای میانبرد موسوم به آی.ان.اف ممکن است مقدمه‌ای برای استقرار سامانه‌های موشکی آمریکا در کشورهای اروپای شرقی به شمار رود.

نکته مهم و برجسته ای که باید در مسابقات تسلیحاتی جدید (به نوعی جنگ سرد با ابعاد تازه) بین قدرت های بزرگ جهانی مدّنظر قرار گیرد، پیشتاز بودن روسها در این زمینه و عدم تمایل اروپا و ژاپن به همراهی کردن با آمریکا است که همین امر موقعیت راهبردی روسیه را در ایجاد محدودیت علیه توسعه طلبی آمریکا دوچندان می کند. از این منظر فرماندهان عالیرتبه نظامی و امنیتی ایران نیز می توانند اقدام به موضعگیری علیه آمریکا کرده و حملات دقیق و ارزیابی شده خود را در قالب عملیات روانی در عرصه بین الملل مطرح و در مجامع دیپلماتیک دنبال نمایند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد